GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Pala maloprodaja u EU u srpnju

Pala maloprodaja u EU u srpnju
PAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.09.2023 / 14:47
Autor: SEEbiz
BRUXELLES - Promet u maloprodaji eurozone i EU blago je pao u srpnju, odražavajući smanjenu prodaju goriva, dok je u Hrvatskoj stagnirao, pokazalo je objavljeno izvješće europskog statističkog ureda. Sezonski prilagođen promet u maloprodaji eurozone i EU pao je u srpnju za 0.2 odnosno za 0.3 posto, u odnosu na lipanj kada je na oba područja uvećan za 0.2 posto, izračunao je Eurostat.

Pad odražava oštar pad prometa na benzinskim postajama, za 1.2 posto u eurozoni i za 1.1 posto u EU. Blago je pak u eurozoni pojačana prodaja hrane, pića i duhanskih proizvoda, za 0.4 posto, dok je u EU uvećana za 0.2 posto, kao i u lipnju. Oporavila se i prodaja široke kategorije neprehrambenih proizvoda, uz stopu rasta od oko 0.5 posto, pokazuje Eurostatovo izvješće.

Među zemljama članicama čijim je podacima Eurostat raspolagao najviše je na mjesečnoj razini pao promet u Danskoj i Irskoj, za 2.3 posto. Slijede Nizozemska i Luksemburg gdje se smanjio za 1.4 odnosno 1.3 posto.

U Hrvatskoj se sezonski prilagođen promet u maloprodaji u srpnju zadržao na razini iz prethodnog mjeseca kada se smanjio za 1.2 posto. U skupini su i Poljska i Finska gdje je promet porastao za 0.1 posto i Bugarska gdje je bilježio isti postotni pad.

Najveći rast prometa bilježio je Portugal, za 1.1 posto. Slijede Švedska i Cipar gdje je porastao za jedan odnosno 0.8 posto. Eurostat nije raspolagao podacima za Češku, Grčku i Italiju.

Na godišnjoj razini kalendarski prilagođeni promet u maloprodaji eurozone pao je u srpnju za jedan posto, nakon istog pada u prethodnom mjesecu. U EU smanjio se za 1.2 posto, nakon 1.1-postotnog pada u lipnju.

Najviše je na oba područja u srpnju na godišnjoj razini pao promet na benzinskim postajama, za 3.4 posto u eurozoni te za 3.9 posto u EU. Izrazitije se smanjila i prodaja prehrambenih proizvoda, pića i duhana, za 2.2 posto u eurozoni i za 2.4 posto u EU.

Među zemljama EU čijim je podacima Eurostat raspolagao, najviše je u srpnju na godišnjoj razini ponovno pao promet u Sloveniji, za 16.3 posto. Slijede Estonija i Mađarska s padom prometa od 8.6 odnosno 7.6 posto.

U Hrvatskoj je u srpnju promet u maloprodaji prema kalendarski prilagođenim podacima smanjen za 0.9 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec. U lipnju pao je za dva posto. Isti postotni pad prometa bilježila je u srpnju Francuska.

Najviše je pak porasla prodaja u Španjolskoj, za 8.6 posto u odnosu na prošlogodišnji srpanj. Slijede Cipar i Luksemburg gdje je uvećana za osam odnosno 6.9 posto, navodi Eurostat.

Tagovi: #maloprodaja, #Eurostat, #Europska unija
PROČITAJ I OVO
Vujčić: Inflacija će padati, ekonomija i dalje snažno raste
GUVERNER
Vujčić: Inflacija će padati, ekonomija i dalje snažno raste
DUBROVNIK - Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić izjavio je u subotu da očekuje da će se trend usporavanja inflacije na godišnjoj razini definitivno nastaviti, a da bi ona iduće godine trebala iznositi 2,2 posto, što je oko ciljane razine.
Ekonomska kriza koštala njemačku industriju čak 100.000 radnih mjesta
POSLJEDICE
Ekonomska kriza koštala njemačku industriju čak 100.000 radnih mjesta
BERLIN - Tekuća ekonomska kriza koštala je njemačku industriju više od 100.000 radnih mjesta u godinu dana, a ključni automobilski sektor zemlje najteže je pogođen, prema analizi revizorske i konzultantske tvrtke EY koju je podijelila s dpa-om.
S&P podigao kreditni rejting Slovenije, sad je najjviši među zemljama srednje i istočne Europe
REJTING
S&P podigao kreditni rejting Slovenije, sad je najjviši među zemljama srednje i istočne Europe
NEW YORK - Standard & Poor's je u petak podigao kreditni rejting Slovenije s AA- na AA, dodijelivši joj stabilne izglede.
Njemačka se suočava sa stagnacijom u 2025.
STAGNACIJA
Njemačka se suočava sa stagnacijom u 2025.
BERLIN - Njemačka središnja banka u petak je snizila svoju ekonomsku prognozu za 2025. godinu, predviđajući ekonomsku stagnaciju usred neizvjesnosti oko američke trgovinske politike.
Europsko gospodarstvo ubrzalo u prvom kvartalu
UBRZANJE
Europsko gospodarstvo ubrzalo u prvom kvartalu
FRANKFURT - Gospodarstvo eurozone i EU-a ubrzalo je u prvom tromjesečju, uz snažan oporavak izvoza i pojačana ulaganja kompanija, pokazale su u petak nove procjene europskog statističkog ureda.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE