GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Srbija prvi put dobila investicijski rejting

Srbija prvi put dobila investicijski rejting
REJTING
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.10.2024 / 08:52
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Agencija Standard & Poor's (S&P) dodijelila je za sada najnižu investicijsku ocjenu kada je riječ o kreditnom rejtingu, čime Srbija službeno izlazi iz neinvesticijske razine, što bi trebalo olakšati priliv dodatnih investicija i smanjiti troškove zaduživanja, objavila je agencija. kasno u petak.
Još dvije agencije moraju dovoljno ocijeniti Srbiju da bi prešla na investicijski rejting - Fitch, gdje bi se zemlja trebala popeti za jedan razred, i Moody's, dva razreda koji vode na višu razinu.

“Poboljšanje odražava poboljšanu gospodarsku otpornost Srbije na šokove zbog snažnog makroekonomskog upravljanja, za koje očekujemo da će se održati u narednim godinama. U odnosu na period prije pandemije, realni BDP Srbije porastao je za 18 posto, devizne rezerve su udvostručene, a bruto dug opće države pao je na umjerenih 48,4 posto BDP-a. Vjerujemo da bi otporna domaća potražnja, akumulirani fiskalni i vanjski zaštitni slojevi te razborite fiskalne i monetarne politike temeljene na aranžmanima s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) trebali omogućiti Srbiji da obuzda tekuću slabost eurozone i izdrži moguće buduće šokove", navodi agencija S&P. države.

Također, revidirana je prognoza rasta na 3,9 posto za ovu godinu, s 3,3 posto u ranijoj projekciji, a razlog su velika potrošnja i ulaganja u Expo 2027. Procjene o Srbiji podupiru snažan rast zemlje i izgledi za priljev izravnih stranih ulaganja (FDI), umjeren javni dug i vjerodostojan okvir makroekonomske politike.

Ocjene su, međutim, ograničene zbog relativno slabog institucionalnog okvira zemlje, relativno niskog BDP-a po glavi stanovnika, još uvijek visoke pozicije neto inozemnih obveza i visoke euroizacije gospodarstva.

Ocjena bi mogla biti smanjena ako dođe do usporavanja gospodarstva u ključnim trgovinskim partnerima Srbije u EU, mogućih šokova u opskrbi energijom ili pojačanih geopolitičkih napetosti koje podrivaju rast zemlje i vrše pritisak na njenu fiskalnu i platnobilančnu poziciju.

Prema očekivanjima agencije, neto izvoz će i dalje kočiti rast, prvenstveno zbog rasta uvoza, koji je povezan s ubrzanim investicijskim ciklusom Srbije.

Očekuje se da će Srbija nakon 2024. ostvariti realni rast BDP-a od četiri posto u prosjeku zahvaljujući snazi domaće potražnje, oporavku rasta ključnih trgovinskih partnera i zdravoj makroekonomskoj politici.

No, "ranjivosti još uvijek mogu nastati zbog vanjskih čimbenika, primjerice moguće dugoročne gospodarske slabosti u EU, posebice Njemačkoj i Italiji, koje apsorbiraju oko 65 posto srpskog izvoza".

Drugi rizik proizlazi iz velike ovisnosti Srbije o ruskom plinu, koja je u opadanju, kaže S&P.

I dok inflacija pada, nedavni podaci ukazuju na rastuće troškove usluga, industrijske robe i prerađene hrane, što pridonosi određenom inflacijskom zamahu, pokazali su podaci agencije.

Uz to, raste temeljna inflacija, što ukazuje na ustrajan rast cijena. Očekujemo daljnje uzlazno kretanje ukupne inflacije, posebno jer će nedavna suša vjerojatno povećati troškove hrane. Sukladno tome, očekujemo da će ukupna inflacija ove godine u prosjeku iznositi 4,6 posto", kažu ekonomisti S&P-a i dodaju da očekuju da će NBS nastaviti s opreznim snižavanjem kamatnih stopa.

Očekuje se da će rezerve ostati relativno stabilne, uz podršku kontinuiranog neto priljeva izravnih stranih ulaganja. Međutim, rizici ostaju, "osobito zbog globalnih gospodarskih uvjeta koji bi mogli utjecati na priljev izravnih stranih ulaganja i trgovinu."

Međutim, agencija očekuje veće fiskalne deficite zbog značajnih državnih ulaganja vezanih uz Expo 2027. i druge kapitalne izdatke. Srbija izdvaja oko 17,8 milijardi eura, otprilike 25 posto BDP-a, za ovaj projekt u idućih nekoliko godina, što je dovelo do privremenog zamrzavanja fiskalnih pravila.

Prema S&P-u, ta će sredstva prvenstveno poduprijeti razvoj infrastrukture, uključujući transport i energiju, poput plinskih i toplinskih mreža.

"Kao rezultat toga, očekujemo fiskalne deficite od prosječno 2,4 posto BDP-a od 2025. do 2027. Vlada također raspravlja o novom nacrtu fiskalne strategije, koja će, osim većih izdataka za infrastrukturu, odražavati i izdatke za obranu, kao što je kupnja 12 borbenih zrakoplova iz Francuske od 2,7 milijardi eura. Unatoč ovim pritiscima, očekujemo da će konzervativno fiskalno upravljanje i snažan nominalni rast BDP-a zadržati državni dug pod kontrolom", stoji u obrazloženju kreditnog rejtinga.

Agencija također navodi da je MMF odobrio ažurirani srednjoročni fiskalni put.

Proces pristupanja Srbije EU ostat će spor i pun izazova i uvelike ovisi o poboljšanju odnosa s Kosovom i spremnosti Srbije da se pridržava sankcija EU protiv Rusije. Ovi jedinstveni čimbenici mogli bi dodatno zakomplicirati put Srbije prema integraciji u EU, smatra S&P.

Tagovi: #srbija, #rejting, #vučić, #investicije
PROČITAJ I OVO
Europska unija i Emirati započeli pregovore o sporazumu o slobodnoj trgovini
PREGOVORI
Europska unija i Emirati započeli pregovore o sporazumu o slobodnoj trgovini
BRUXELLES - EU i UAE danas su službeno pokrenuli pregovore o sporazumu o slobodnoj trgovini. Ako budu uspješni, bit će to prvi takav sporazum između EU i neke zaljevske države. Ukupna godišnja trgovina između dvaju partnera iznosi gotovo 100 milijardi eura.
Rast BDP-a u prvom tromjesečju usporio na 2,9 posto
USPORAVANJE
Rast BDP-a u prvom tromjesečju usporio na 2,9 posto
ZAGREB - Zahvaljujući ponajviše rastu državne potrošnje te izvoza i uvoza, hrvatsko gospodarstvo poraslo je u prvom ovogodišnjem tromjesečju za 2,9 posto na godišnjoj razini, što je sporije nego u prethodnom kvartalu.
Značajno poboljšanje povjerenja u njemačkoj maloprodaji
SIGNALI
Značajno poboljšanje povjerenja u njemačkoj maloprodaji
BERLIN - Raspoloženje u njemačkoj maloprodaji značajno se poboljšalo u svibnju. Ifo indeks porastao je s -25,8 bodova u travnju na -18,6 bodova.
PwC: Sektori poljoprivrede, mineralnih resursa i energetike su investicijski prioriteti za obnovu Ukrajine
ANALITIČARI
PwC: Sektori poljoprivrede, mineralnih resursa i energetike su investicijski prioriteti za obnovu Ukrajine
ZAGREB - Prema izvješću RDNA4 report Svjetske banke, Ukrajini će za oporavak i gospodarski rast u idućih deset godina biti potrebno oko 524 milijarde dolara ulaganja.
Prihodi od Trumpovih carina premašili 22 milijarde dolara u svibnju
CARINE
Prihodi od Trumpovih carina premašili 22 milijarde dolara u svibnju
WASHINGTON - Carine predsjednika Trumpa i dalje su osjećali uvoznici u svibnju, a dio državnih prihoda za "carine i određene trošarine" već je premašio 22,3 milijarde dolara ovog mjeseca, prema podacima Ministarstva financija.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE