Hakerske grupe trguju različitim infirmacijama, ali ostaje otvoreno pitanje da li su i koliko ti podaci validni, ili je možda reč o nekim zastarelim ili fabrikovanim informacijama – navodi se u odgovoru Nacionalnog centra za prevenciju bezbednosnih rizika u IKT sistemima (CERT) na pitanje Danasa da li je hakerska grupa “Qilin”, koja je izvršila napad na Elektroprivredu Srbije zaista, kako tvrdi, preuzela podatke o poslovanju tog preduzeća.
CERT ističe da pored finansijskih motiva hakerskih napada, jedan od ciljeva napadača jeste i potencijalno ugrožavanje poslovne reputacije žrtve napada.
“Na osnovu javno dostupnog saopštenja AD Elektroprivreda Srbije , nema podataka koji bi potvrdili navode da objavljivanje informacija koje u svom posedu navodno ima grupa Qilin, može imati negativne efekte na proizvodnju, distribuciju i prodaju električne energije”, ističu u CERT-u i dodaju da sajber napadi predstavljaju realnu opasnost po sve korisnike interneta,ne samo na globalnom nivou već i u Srbiji.
– U to smo se uverili i na primerima iz prethodnih godina. Uopšteno, objavljivanje neovlašćeno prikupljenih podataka, putem hakerskih napada, zapravo predstavlja samo jedan od koraka koje napadači preduzimaju tokom izvršenja napada. Namera napadača je da tako prikupljene podatke koristi za iznudu novca i takvom pretnjom izvrši dodatni pritisak na žrtvu da plati traženu otkupninu za dekripcione ključeve. U nameri da pomogne korisnicima i IKT sistemima da prepoznaju pretnje na internetu Nacionalni CERT Republike Srbije predano radi na obaveštavanju javnosti o aktuelnim sajber pretnjama, održavanju stručnih obuka, kao i kontinuiranom podizanju svesti javnosti o značaju poznavanja i primeni preventivnih mera za zaštitu od sajber napada, kroz objavljivanja publikacija i video sadržaja na našoj platformi “Za bezbedniji klik”, koja je dostupna građanima na našem sajtu – ističu u CERT-u.