GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte blizu 116 dolara, zabrinutost za opskrbu protuteža jačem dolaru

Cijene nafte blizu 116 dolara, zabrinutost za opskrbu protuteža jačem dolaru
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.03.2022 / 16:36
Autor: SEEbiz / H

LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u utorak na međunarodnim tržištima blizu razine od 116 dolara, balansirajući između zabrinutosti za opskrbu zbog razgovora u EU o embargu na rusku naftu i jačeg dolara koji prigušuje potražnju.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 13 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 115,75 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 11 centi višoj cijeni, po 112,23 dolara.

Trgovci pozorno prate razgovore u EU o uvođenju embarga na uvoz ruske nafte.

Pitanje priključenja američkom embargu podijelilo je ministre vanjskih poslova članica EU-a. Neke među njima, uključujući Njemačku, upozoravaju da se Unija ne bi mogla nositi s posljedicama takvog poteza jer previše ovisi o ruskim fosilnim gorivima.

Još nije jasno hoće li embargo zaista biti uveden, napisao je u izvješću Carsten Fritsch iz Commerzbanka, podsjetivši da "takva odluka zahtijeva jednoglasnu potporu".

Embargo bi značio manju opskrbu naftom, koju je u međuvremenu ugrozio napad jemenskih Huta na saudijske pogone za desalinizaciju morske vode i za proizvodnju energije.

Saudijska Arabija priopćila je u ponedjeljak da neće snositi odgovornost za znatno manju opskrbu naftom nakon napada Huta, signaliziravši nezadovoljstvo politikom Washingtona prema Jemenu i Iranu, tumači Reuters.

Uteg cijenama bio je pak jači američki dolar, kojem je potporu pružio nagovještaj predsjednika američke središnje banke Jeromea Powella da bi monetarna politika u SAD-u mogla biti postrožena agresivnije no što se očekivalo.

Jaki dolar poskupljuje naftu za kupce koji raspolažu drugim valutama, a rezultat je obično slabija potražnja.

Prognoze o "prolaznoj" visokoj inflaciji danas su tek daleka uspomena, uglavnom zbog rastućih cijena roba, rekao je Tamas Varga iz brokerske kuće PVM. "Središnje banke na čelu s američkim Fedom spremne su znatno povećati cijenu zaduživanja", dodao je Varga.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je jutros objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u ponedjeljak stajao 113,84 dolara, što znači da je poskupio 4,72 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Tagovi: nafta, cijene nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte iznad 81 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 81 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima iznad 81 dolara budući da trgovci važu naznake jačanja potražnje na pragu ljetne sezone vožnje u SAD-u i pojačani oprez američke središnje banke pri razmatranju troškova zaduživanja.
EU premašio plan o štednji plina
PLIN
EU premašio plan o štednji plina
BRUXELLES - Europska unija smanjila je potrošnju plina više no što je planirala, a Hrvatska je uštedom na razini europskog prosjeka, pokazalo je izvješće Europske komisije.
Solarna elektrana Saraorci puštena u rad
SOLARI
Solarna elektrana Saraorci puštena u rad
SMEDEREVO - U naselju Saraorci pored Smedereva, završena je prva faza radova na izgradnji najveće solarne elektrane u Srbiji ,,Saraorci” čija ukupna snaga u prvoj fazi iznosi 9.86MW (11,8 MWp) dok u je u drugoj fazi predviđena snaga od 1.5MW (1,86 MWp).
Cijene nafte porasle prema 83 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte porasle prema 83 dolara
NEW YORK - Cijene nafte porasle su na međunarodnim tržištima prema 83 dolara budući da je najava Rusije o smanjivanju opskrbe prevagnula nad signalima američke središnje banke da bi mogla podići troškove zaduživanja ako inflacija ne popusti.
Dioničari Petrola odobrili dividendu od 1,80 eura
DIVIDENDA
Dioničari Petrola odobrili dividendu od 1,80 eura
LJUBLJANA - Dioničari Petrola danas su na skupštini u Ljubljani potvrdili prijedlog uprave društva da se od 74,2 milijuna eura bilančne dobiti 74 milijuna eura namijeni za isplatu dividendi, odnosno 1,80 eura bruto po dionici.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE