GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Rusija profitira od naftnog sporazuma Njemačke i Kazahstana

Rusija profitira od naftnog sporazuma Njemačke i Kazahstana
NAKNADE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.03.2023 / 19:18
Autor: SEEbiz / Deutsche Welle
BERLIN - Njemačka više ne želi kupovati sirovu naftu iz Rusije kako bi postala neovisna o svom ranije najvažnijem dobavljaču energije. Međutim, Moskva preko ugovora o isporuci s Kazahstanom i dalje zadržava utjecaj u Njemačkoj.

Ovog tjedna je Kazahstan u Njemačku isporučio prvi utovar sirove nafte preko naftovoda "Družba" (Prijateljstvo). Time bi trebala biti osigurana opskrba važne rafinerije u istočnonjemačkom Schwedtu, koja je do kraja prošle godine gotovo isključivo prerađivala rusku naftu.

Dostava 20.000 tona (145.000 barela) dio je plana da Njemačka bude manje ovisna o ruskoj nafti. Najveća europska ekonomija ove je godine prekinula kupovinu nafte od Rusije. I to unatoč činjenici da je sirova nafta iz cjevovoda isključena iz embarga koji je Europska unija nametnula protiv ruske nafte u sklopu sankcija Moskvi zbog rata u Ukrajini.

Kazahstan, saveznik Rusije, ove godine želi transportirati 1,2 milijuna tona sirove nafte u Njemačku. Državno kazahstansko poduzeće Kaztransoil već je dobilo odobrenje od svog ruskog partnera Transnefta kako bi isporučilo 300.000 tona kroz naftovod Družba u ovom tromjesečju.

U relativno kratkom vremenu Njemačka je uspjela naći zamjenu za većinu ruskih isporuka. Međutim, bilo je teško pronaći alternative za Schwedt jer mjesto nije povezano sa zapadnonjemačkim naftovodima i opskrbnim rutama. Kao rezultat toga, rafinerija radi samo u obujmu od 60 posto.

Isporuke iz Kazahstana osigurale bi da rafinerija može raditi većim kapacitetom. Rafinerija je trenutno opskrbljena sirovom naftom sa svjetskog tržišta, poput SAD-a preko naftovoda iz luke Rostock na Baltičkom moru.

Rusija će imati prihode preko naknada za transport za koje dozvolu daje Transneft jer se protok odvija preko njegove mreže. To je dobrodošao izvor prihoda za Moskvu u vrijeme kada zapadne sankcije i ograničenje cijena utječu na posao s naftom.

Osim toga, naftu se mora prevoziti tisuće kilometara preko ruskog teritorija, zbog čega isporuka ovisi o ruskoj dobroj volji. "Moramo promatrati kako Rusija djeluje u svrhu prolaska kroz Družbu", rekla je u ponedjeljak glasnogovornica njemačkog Ministarstva gospodarstva. Ona je dodala da je teško s pouzdanošću predvidjeti rusko djelovanje, kao što je to pokazalo zaustavljanje isporuke plina prošle godine.

Nafta iz Kazahstana ne podliježe embargu EU-a i ne spada pod dobrovoljno njemačko odricanje od nafte iz Rusije.

Nafta iz Kazahstana najprije biva pumpana za Rusiju, gdje biva pomiješana s ruskom sirovom naftom prije nego što bude izvezena iz ruskih luka. Kako bi izbjegao probleme sa zapadnim sankcijama, Kazahstan je prošle godine preimenovao KBCO kako bi ga razlikovao od ruskog Rebco-a (Russian Export Blend Crude Oil) ili od sirove nafte s Urala.

Poljska, kroz koju će kazahstanska nafta teći u Njemačku, posebice se plaši da bi moglo biti teško odrediti njezino podrijetlo.

Po navodima njemačkog Ministarstva gospodarstva, neizbježno je da će dio ruske nafte na ovaj način doći u Njemačku. Ipak, navode u ministarstvu, važno je da novac ne ide u Rusiju jer se posao obavlja s kazahstanskom tvrtkom, bez ruske tvrtke.

Tagovi: Kazahstan, Rusija, Njemačka, nafta, kazahstanska nafta, Russian Export Blend Crude Oil, naftovod Družba
PROČITAJ I OVO
Nafta poskupjela, SAD bi mogla smanjiti strateške rezerve
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta poskupjela, SAD bi mogla smanjiti strateške rezerve
LONDON - Cijene nafte danas su porasle na međunarodnim tržištima.
Shell nadmašio procjenu dobiti u prvom kvartalu unatoč nižim cijenama plina
DOBRE BROJKE
Shell nadmašio procjenu dobiti u prvom kvartalu unatoč nižim cijenama plina
LONDON - Britanski naftni div Shell u četvrtak je izvijestio o dobiti u prvom tromjesečju većoj od očekivane, potaknutoj višim rafinerijskim maržama i snažnim trgovanjem naftom.
Grčki divovi ulažu u solare i u Hrvatskoj
INVESTICIJE
Grčki divovi ulažu u solare i u Hrvatskoj
ZAGREB - Grčki metalurško-energetski gigant Mytilineos i jedan od najvećih proizvođača i trgovaca strujom na Balkanu PPC Grupa s sjedištem u Ateni objavili su sporazum prema kojem će u Hrvatskoj, Italiji, Bugarskoj i Rumunjskoj uložiti dvije milijarde eura u solarne elektrane.
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
SOLARI
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
ZAGREB - Broj sunčanih elektrana je u porastu što govori podatak da ih je na HEP-ovu mrežu s 31. ožujkom bilo priključeno 17.697 od čega u kategoriji kućanstava 12.495, a u kategoriji poduzetništva 5.202, dok ih je prije par godina bilo znatno manje.
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
USTAVNI SUD
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
SARAJEVO - Udruženje Aarhus centar u BiH zaprimilo je 24. aprila presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom se usvaja apelacija protiv presude Vrhovnog suda Republike Srpske u vezi s hidroelektranom Foča na rijeci Drini.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE