GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Borba protiv inflacije određuje tržišna kretanja: Je li optimizmu došao kraj?

Borba protiv inflacije određuje tržišna kretanja: Je li optimizmu došao kraj?
SJENA INFLACIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.02.2023 / 09:22
Autor: Marko Majić
KOLUMNA - Netflix +18 posto, Meta +45, Tesla +60. Ovogodišnje su marže za neke dionice izuzetne, pa stoga korekcija proteklih dana (koja je zahvatila i kriptotržište) ne čudi, tim više što su ponovno vidljiva nepovoljna kretanja na tržištima obveznica.

Naravno, visoki rast Netflixa, Mete (Facebook), Tesle i još nekih tehnoloških listova treba staviti u širi kontekst i odmah dodati da su njihove dionice prošle godine uglavnom izgubile više od polovice vrijednosti. No, ipak, oporavak u prvih šest tjedana 2023. je veličanstven i povezan je s nekim ohrabrujućim kvartalnim najavama, te naravno s očekivanjima da neće biti ozbiljnije recesije i da Fed neće ponovno značajnije dizati kamatne stope. U nekim su dionicama kratke pozicije također pokrivene u pozadini.

Investitori koji su se kladili na daljnji pad dionica (i otvorili kratke pozicije ili "shortali" dionice) sada moraju zatvoriti te pozicije po sve višim cijenama (njihovi gubici rastu iz dana u dan), što još više diže cijene dionica. Analitičarska tvrtka S3 Partners procjenjuje da su short selleri ove godine morali zatvoriti više od 50 milijardi dolara svojih "oklada", što predstavlja šest posto svih "shortova" trenutno na tržištu.

Naravno, teško je reći pitanje je radi li se samo o snažnom odskoku unutar medvjeđeg trenda ("dead cat bounce") ili o novom početku bikovskog trenda. Svaki tabor ima svoje sljedbenike. Dio analitičara smatra da optimizmu jpš nije došao kraj.

Optimizam, koji je bio vrlo zamjetan u prvih pet tjedana ove godine, povezan je s popuštanjem inflacije i očekivanjima da će središnje banke manje stezati remen. Likvidnost je porasla i nakon što je američko Ministarstvo financija plasiralo dodatna sredstva na tržište putem TGA računa. ublažiti napetosti vezane uz dostizanje gornje granice američkog javnog duga. Kratkoročno, burzovni indeksi mogli bi nastaviti rasti, a tehnološke dionice mogle bi doći u prvi plan u takvom okruženju."

Prema podacima Sveučilišta u Michiganu, inflacijska očekivanja američkih potrošača (za sljedećih 12 mjeseci) porasla su s 3,9 posto u prosincu na 4,2 posto u siječnju. Još važniji podatak, koji će barem na nekoliko dana diktirati smjer kretanja burzovnih indeksa, bit će objava američke inflacije (CPI indeks) u utorak. Inflacija je u prosincu iznosila 6,5%, što su tržišta "uzela" kao dokaz da se Fedovo oštro povećanje kamata prošle godine (kamate nisu tako brzo rasle više od 40 godina) isplatilo. Najnovija očekivanja, koja odražavaju terminska tržišta, su da će vrhunac Fed-ovog stezanja kamatne stope biti na 5,15 posto u srpnju, a kamata bi trebala ostati iznad pet posto najmanje do studenog.

Brojni istaknuti dužnosnici Feda i ECB-a upozorili su da će borba protiv inflacije još neko vrijeme zahtijevati strogu monetarnu politiku. Kao rezultat toga, tržišta obveznica su znatno pala, a zahtijevani prinosi na državne obveznice skočili su, primjerice za 20 baznih bodova na američke 10-godišnje obveznice. Pad su pratili, kako je navedeno, i dionički indeksi na razvijenim burzama, cijene kriptovaluta (bitcoin se odmaknuo od ovogodišnjeg vrha za više od 10 posto) i plemenitih metala.

Zlato je već bilo na dobrom putu do 2000 dolara, ali sada je u opasnosti da sklizne ispod razine podrške od 1850 dolara. Cijene srebra pale su četvrti tjedan zaredom. Tržište nafte je procvjetalo, Brent je u pet dana poskupio čak osam posto, budući da Rusija za ožujak predviđa manju proizvodnju nafte (za pola milijuna barela dnevno, što je pet posto dnevne "proizvodnje"), nakon što je Zapad uveo ograničenje cijena. Opec još nije objavio kako će reagirati.

Tagovi: tržište kapitala, Federalne rezerve, inflacija, NATO, rat u Ukrajini, ZEW indeks, Europska središnja banka, kamatne stope, monetarna politika, inflacija, dolar
PROČITAJ I OVO
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
LUDO TRŽIŠTE
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
KOLUMNA - Nakon pada Wall Streeta od 5% u travnju, ulagači su ponovno osjetili priliku za zaradu.
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
POTONUĆE
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
KOLUMNA - Geopolitičke napetosti malo su prigušile vrijednosti burzovnih indeksa, ali panike nije bilo.
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
POST FESTUM
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
ANALIZA - Na financijskim tržištima reakcija na nedavni iranski napad na Izrael bila je ograničena jer su se tržišta barem privremeno malo smirila jer iranski osvetnički napad na izraelsko bombardiranje iranskog veleposlanstva u Siriji nije prouzročio pretjeranu štetu.
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
VAŽNA PREKRETNICA
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
KOLUMNA - U sljedeća 24 sata kripto zajednica svjedočit će važnoj prekretnici: četvrti "halving" u povijesti bitcoina.
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KAMATNE STOPE
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KOLUMNA - Dow Jones jučer je prekinuo šestodnevni gubitnički niz, ali neizvjesnost ostaje na Wall Streetu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE