GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Loše raspoloženje potrošača u SAD-u i eurozoni imat će dalekosežne posljedice

Loše raspoloženje potrošača u SAD-u i eurozoni imat će dalekosežne posljedice
SIGNALI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 30.09.2023 / 08:48
Autor: SEEbiz / Ilirika
ANALIZA - Vrijednost američkog dolara nastavlja rasti. Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prošlog je tjedna porastao manje od očekivanog na 204.000, dodajući znakove snažnog tržišta rada.

Uz to, potvrđen je rast BDP-a u drugom tromjesečju od 2,1 posto. Američka središnja banka zadržala je prošlog tjedna kamatne stope nepromijenjenima, ali je nagovijestila mogućnost još jednog povećanja prije kraja godine. Nešto je manje izgledno čak i eventualno smanjenje kamata u nadolazećoj godini, budući da središnja banka SAD-a učvršćuje svoju poziciju, visoke kamate na dulje razdoblje. U narednom tjednu:


Indeks gospodarskog raspoloženja Europske komisije u eurozoni u rujnu je pao peti mjesec zaredom. Na posljednjem mjerenju iznosio je 93,3, što je manje od kolovoških 93,6 bodova, ali ipak iznad očekivanja analitičara koji su predviđali 92,5 bodova. Rezultati ankete Europske komisije potvrđuju poruke iz drugih anketa da je bruto domaći proizvod u eurozoni vjerojatno pao u trećem kvartalu.

Prosjek tog indeksa u trećem tromjesečju iznosio je 93,8 bodova, što je manje nego u drugom tromjesečju, kada je gospodarski rast bio jedva osjetan. Pogoršanje sentimenta rezultat je pesimističnog pogleda kućanstava na svoju financijsku situaciju i gospodarstvo u cjelini. Raspoloženje potrošača opada iu Americi, gdje je indeks pao na 103 boda, što je niže od očekivanog konsenzusa od 105,5 bodova.

Drugi uzastopni pad povjerenja potrošača u Americi uglavnom odražava rast cijene benzina, koja je od svibnja porasla za gotovo desetinu. Pad indeksa S&P 500 od kraja srpnja također nije pomogao poboljšanju raspoloženja. Sve to koči oporavak povjerenja potrošača. Ukupni pad američkog indeksa povjerenja potrošača u rujnu odražava se na komponentu očekivanja, koja je pala za 9,6 bodova na 73,7.

Potrošački pesimizam u početku će utjecati na cijene nenužnih ili diskrecijskih dobara, no sve dok imamo rekordno snažno tržište rada kod kuće i u eurozoni, učinak pesimizma na kretanje cijena osnovnih dobara bit će ograničen. Dok se ne smiri kretanje cijena osnovnih dobara, bolno ćemo osjetiti povećane kamatne stope središnje banke, one će biti s nama još neko vrijeme, dok se njihovo povećanje više ne očekuje. Inflacija se smiruje, ekonomska aktivnost potpomognuta potrošačima u ovoj godini se hladi, a rizici se zahuktavaju u eurozoni, što se očituje u brzom rastu prinosa na državne obveznice europskih zemalja. Najveće ubrzanje rasta prinosa očekuje se kod talijanskih obveznica, koje ubrzano povećavaju razliku u prinosu u odnosu na prinos desetogodišnjih njemačkih obveznica. Prinos na talijanske 10-godišnje obveznice već je u vrijeme pisanja bio 4,9 posto, dobivši oko 40 baznih bodova u tjedan dana.

Istovremeno, ECB i Fed inzistiraju na stavu da će kamatne stope još dugo ostati visoke, što, naravno, nije zapisano u kamenu. Ažurirane prognoze Feda ukazuju na vrlo blago hlađenje gospodarstva i dug put do ciljne temeljne inflacije od 2 posto. Nedavno su Njemačka i Francuska izdale tromjesečne trezorske zapise s prinosima od 3,73 i 3,83 posto. Istodobno, Ilirika, kao primarni upisnik državnih zapisa, najavljuje da će Republika Slovenija izdati 3-, 6- i 18-mjesečne državne trezorske zapise na aukciji u utorak, 10. listopada.

Tagovi: #raspoloženje potrošača, #potrošači, #cijene, #inflacija, #eurozona
PROČITAJ I OVO
Indeksi snažno rastu, apetit za zlatom smanjen
TRGOVINSKO PRIMIRJE
Indeksi snažno rastu, apetit za zlatom smanjen
KOLUMNA - Rast burzovnih indeksa prošloga je tjedna ubrzao, a ključni faktor je bio sporazum između SAD-a i Kine o "trgovinskom primirju".
Paradoks antizapadnog raspoloženja u Europi
KONTROVERZE
Paradoks antizapadnog raspoloženja u Europi
KOLUMNA - Nedavno se u određenim dijelovima Europe proširio gotovo dogmatski osjećaj da u SAD "više nema smisla ulagati".
Jačanje eura loša vijest za brojne europske kompanije
VALUTE I TRŽIŠTA
Jačanje eura loša vijest za brojne europske kompanije
KOLUMNA - Nakon dva tjedna snažnog rasta, burzovni indeksi u New Yorku su lagano pali, a svi se sada nadaju trgovinskom sporazumu između SAD-a i Kine.
Naftna tržišta pod pritiskom. Što donose niže cijene nafte?
PRITISCI
Naftna tržišta pod pritiskom. Što donose niže cijene nafte?
KOLUMNA - Tržišta nafte trenutno su pod pritiskom zbog povećane proizvodnje OPEC+, koja već nekoliko mjeseci zaredom bilježi rast proizvodnje iznad očekivanja.
Podjele u Bundestagu izazivaju dvojbe oko njemačke efikasnosti
DILEME
Podjele u Bundestagu izazivaju dvojbe oko njemačke efikasnosti
KOLUMNA - Njemačka politička previranja nakratko su srušila vrijednost frankfurtskog DAX indeksa, koji je ove godine bio najprofitabilniji među razvijenim burzama.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE