Ovo je čak i najbolji tjedan ove godine iza Wall Streeta. U međuvremenu je zlato prešlo granicu od 2500 dolara, a euro je već iznad 1,10 dolara.
Glavni poticaji za rast opet su došli iz SAD-a, gdje najnoviji makroekonomski podaci pokazuju da je strah od skore recesije, koji je zavladao nakon što je stopa nezaposlenosti u srpnju porasla na 4,3 posto (najviše u posljednje tri godine), nepotrebna. Ulagače je najprije obradovala prošlotjedna niža inflacija, a potom i ohrabrujući rast maloprodaje. Potrošačka inflacija, mjerena CPI indeksom, iznosila je 2,9% u srpnju (najniže od ožujka 2021.), a srpanjski rast maloprodaje (u usporedbi s lipnjem) iznosio je 1%, bolje od prognoze. Ukratko, vjerojatnost mekog prizemljenja američkog gospodarstva ponovno je znatno veća, što je potaknulo kupce dionica i donijelo visoke tjedne dobitke indeksa.
Dow Jones vratio se iznad 40.000 bodova, S&P 500 također je dobio svih pet dana u tjednu te je ukupno porastao gotovo četiri posto, što znači najveći tjedni rast ove godine. NASDAQ indeks tehnoloških dionica ojačao je čak 5,3 posto. Frankfurtski DAX u petak je porastao deveti put zaredom, popevši se na tjednoj razini za 3,4 posto. Osobito su neke tehnološke dionice snažno ojačale. Nvidia je, primjerice, skočila 20 posto u tjedan dana. Indeks volatilnosti VIX, koji je početkom kolovoza drastično porastao i 5. kolovoza bio na jednom od najviših nivoa u povijesti, ponovno je oštro pao. Ukratko, kao da su se svi strahovi odjednom raspršili i pohlepa je u trenu zamijenila oprez.
Njujorški indeks S&P 500 ove je godine porastao za 16 posto i udaljen je samo oko dva posto od srpanjskog rekorda. Fokus financijskih tržišta ovog će tjedna biti na monetarnoj politici američke središnje banke. Guverner Feda Jerome Powell ponovno će govoriti u petak na redovitom godišnjem simpoziju središnjih bankara u Jackson Holeu. Gotovo će sigurno spomenuti napredak u nastojanjima da se inflacija približi ciljanoj razini od dva posto, što je temelj za početak smanjenja kamatnih stopa koje su više od godinu dana najviše u posljednje 23 godine. Tijekom burzovnih previranja početkom kolovoza većina je bila uvjerena da će Fed u rujnu smanjiti kamate čak za pola postotnog boda, no sada je veća vjerojatnost za smanjenje od 25 baznih bodova.
Kako se postaviti u ova izazovna vremena? Slavni investitori poprilično su ispremiješali svoje portfelje (ili portfelje fondova kojima upravljaju) u drugom kvartalu. Ray Dalio kupio je 720 milijuna dolara vrijedne dionice Nvidije, a ojačao je i pozicije u Amazonu i Microsoftu. Bill Gates kupovao je dionice financijskog holdinga Berkshire Hathaway, a prodavao je, zanimljivo, dionice Microsofta. Michael Burry (ili Scion Asset Management) smanjio je udjele u kapitalu za čak polovicu, zatvarajući pozicije u HCA Healthcare, Citigroup i Block. Ipak, Burry također vidi neke prilike, kao što je kineski trgovac na malo Alibaba, kupnjom više od 2 milijuna dolara vrijednih dionica Alibabe, što predstavlja 21,3 posto udjela u njegovom portfelju.
No, kako razmišlja slavni Warren Buffett? Podaci objavljeni prije nekoliko dana, koje veliki fondovi moraju objaviti, pokazuju da se fond Berkshire Hathaway, čiji je glavni strateg Buffett, oprostio od dionica Snowflakea i Paramounta. Prepolovio je svoj udio u Appleu u prvom tromjesečju, ali još uvijek posjeduje više od 80 milijardi dolara dionica Applea, što Apple čini najvećom pojedinačnom investicijom Berkshire Hathawaya. Također je smanjio svoj udio u Bank of America, a sve te prodaje podigle su vrijednost novčanih rezervi u bilanci Berkshire Hathawaya na čak 277 milijardi dolara (od čega je većina zapravo u brzim, kratkoročnim državnim obveznicama). U tromjesečju do kraja lipnja Buffett je manje kupovao - povećao je svoj udio u naftnoj kompaniji Occidental Petroleum, a posebno je iznenadio kupnjom dionica lanca kozmetičkih trgovina Ulta Beauty. Krajem lipnja imao je udio u ovoj tvrtki vrijedan 266 milijuna dolara. Dionice Ulta Beauty skočile su 17 posto u proteklom tjednu.