GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Nova vezija virusa donijela neizvjesnost na tržišta, ali dugoročni izgledi ostaju pozitivni

Nova vezija virusa donijela neizvjesnost na tržišta, ali dugoročni izgledi ostaju pozitivni
TRŽIŠNI TRENDOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.12.2021 / 09:30
Autor: Marko Majić
KOLUMNA - Već prošlog petka kretanja na tržištima kapitala potresla je vijest o omikronu koja je izazvala visoke jednodnevne padove na svjetskim burzama.

S priljevom informacija za vikend, nesigurnost među sudionicima na tržištu kapitala donekle je popustila. Posebno je pozitivna vijest da oni zaraženi novom verzijom zvanom omikron imaju blaže simptome. Vlade diljem svijeta pooštrile su ograničenja putovanja jer je Svjetska zdravstvena organizacija upozorila da bi nova verzija virusa mogla potaknuti novi porast infekcija.

Znanstvenici u Južnoj Africi, gdje je omikron prvi put otkriven, rekli su da se čini da se lakše širi, ali postojeća cjepiva će vjerojatno i dalje štititi od teških bolesti. Istodobno, proizvođači cjepiva potvrdili su da će moći brzo prilagoditi svoja cjepiva najnovijim verzijama novog koronavirusa. Ukratko, na temelju novih informacija, situacija se, barem privremeno, smirila već prvog radnog dana u novom tjednu: europske i američke burze počele su se oporavljati u ponedjeljak. Oporavak je već u utorak prekinut nepovoljnim izjavama predsjednika Moderne, a kasnije tijekom tjedna i Powellovim predviđanjima o mogućnosti bržeg smanjenja kupnje vrijednosnih papira.

Ukratko, krajem prošlog tjedna još jednom smo podsjetili da je razvoj pandemije i dalje jedan od ključnih kratkoročnih i srednjoročnih rizika na tržištima kapitala. Dok ne dobijemo potpune informacije o karakteristikama novog soja, svjedočit ćemo većoj neizvjesnosti na tržištima kapitala. Stanje na burzama je sada takvo da su zbog veće likvidnosti osjetljivije i na pozitivne i na negativne informacije.

Ako se novi soj pokaže da je upravljiv ili čak bezopasan, možemo očekivati da će se apetit ulagača za rizikom brzo vratiti, inače nam je prošli petak pokazalo da sada možemo svjedočiti ozbiljnijim naglim padom s lošijim vijestima. Ukratko, ako se pokaže da se virus može kontrolirati, možemo ostati vrlo pozitivni kada su u pitanju burze u bliskoj budućnosti. Jedan od rizika koji predstavlja novi soj je da bi kineske vlasti mogle ponovno početi zatvarati svoje luke, ako se pokaže težim za upravljanje i proširi se na Kinu, što bi opet negativno utjecalo na globalne opskrbne lance. To bi moglo dovesti do novog vala poskupljenja.

Međutim, unatoč rastu cijena i novim verzijama virusa, dionice ostaju zanimljiva investicijska klasa za sljedeću godinu. Središnje banke će kamatne stope podizati, ali postupno. Svjedoci smo visokih javnih i privatnih ulaganja, posebice u SAD-u, što će pozitivno utjecati na globalnu potražnju.

Američko gospodarstvo bilježi najveći rast plaća i rast potražnje za radnom snagom u posljednjih nekoliko desetljeća. To, nakon očitih poticaja, dodatno povećava štednju američkih kućanstava. Među pozitivne čimbenike moramo ubrojiti i računalstvo u oblaku, koje zajedno s tržištima električnih automobila i robotike nastavlja biti visoko rastuće i profitabilno tržište.

Istodobno, moramo znati da burze više nisu toliko “precijenjene” kao što su bile, budući da su se korporativni profiti vratili u punom zamahu. Na primjer: dok je pred kraj prvog tromjesečja ove godine omjer P/E za središnji njemački burzovni indeks DAX bio 50 (gotovo 70 na početku ove godine), sada je 15 za DAX, što je usporedivo s DAX-ovim P/E iz 2018. Ukratko, što se tiče tržišta dionica, možemo ostati oprezni optimisti i za sljedeću godinu.

Tagovi: tržište kapitala, Federalne rezerve, američka ekonomija, Wall Street, maloprodaja, industrijska proizvodnja
PROČITAJ I OVO
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
LUDO TRŽIŠTE
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
KOLUMNA - Nakon pada Wall Streeta od 5% u travnju, ulagači su ponovno osjetili priliku za zaradu.
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
POTONUĆE
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
KOLUMNA - Geopolitičke napetosti malo su prigušile vrijednosti burzovnih indeksa, ali panike nije bilo.
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
POST FESTUM
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
ANALIZA - Na financijskim tržištima reakcija na nedavni iranski napad na Izrael bila je ograničena jer su se tržišta barem privremeno malo smirila jer iranski osvetnički napad na izraelsko bombardiranje iranskog veleposlanstva u Siriji nije prouzročio pretjeranu štetu.
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
VAŽNA PREKRETNICA
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
KOLUMNA - U sljedeća 24 sata kripto zajednica svjedočit će važnoj prekretnici: četvrti "halving" u povijesti bitcoina.
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KAMATNE STOPE
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KOLUMNA - Dow Jones jučer je prekinuo šestodnevni gubitnički niz, ali neizvjesnost ostaje na Wall Streetu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE