GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zlatne vize dovode investitore u dio zemalja EU, ali ne i u Hrvatsku

Zlatne vize dovode investitore u dio zemalja EU, ali ne i u Hrvatsku
INVESTICIJSKI PROGRAMI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.02.2020 / 20:01
Autor: Boran Poljančić
KOLUMNA - Velik broj država koje žele privući investitore i potaknuti ulaganja razvile su Programe državljanstva (Economic Citizenship by investment programs, CIP) i programe zlatnih viza („Golden visa“) za strane investitore.

Kod prvih se radi o programima temeljem kojih države nude državljanstvo i putovnicu investitorima u nekretnine, državne fondove za razvoj i državne obveznice. Trenutno najatraktivniji programi za strane investitore u EU postoje na Cipru (investicija u visini 2.000.000,00 EUR), Malti (investicija u visini 800.000,00 EUR) i Bugarskoj (investicija u visini 1.000.000,00 EUR), a izvan EU u Crnoj Gori, Turskoj, Dominikanskoj Republici, Svetom Kristoforu i Nevisu, Grenadi, Svetoj Luciji i Antigvi i Barbudi. Takvi programi prema zadnjim financijskim podacima predstavljaju tržište od 2 milijarde USD na svjetskoj razini.

Svojevrsna podvrsta CIP-a su programi zlatnih viza („Golden visa“), odnosno rezidencijalni programi koji investitorima omogućavaju ishođenje dozvole za boravak (boravište/prebivalište) na temelju kupnje nekretnine i drugih investicija uz mogućnost stjecanja državljanstva naturalizacijom protekom određenog broja godina.

Programi zlatnih viza omogućeni su u Portugalu, Španjolskoj, Grčkoj, Irskoj i Latviji dok se određeni oblik prava na boravak na temelju investicije prema izvještaju Europske komisije - Investor Citizenship and Residence Schemes in the European Union za 2019. godinu (https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/com_2019_12_final_report.pdf) trenutno provodi u čak 20 zemalja EU, uključujući i Hrvatsku.

Uvjeti za ostvarenje prava na boravak variraju u svakoj državi no obično se uvjetuje otvaranje određenog broja radnih mjesta, obveza boravka u određenoj državi i najbitnije određuju se minimalna visina ulaganja, uz izričito navođenje u izvještaju Europske komisije da Hrvatska ima najniži financijski uvjet za stjecanje prava na boravak u visini od 13.000,00 EUR (uz ispunjenje dodatnih uvjeta).

Osim u EU zemljama takvi programi postoje i u SAD-u (EB5 viza), Kanadi, Novom Zelandu i nizu drugih država te vrijednost tržišta zlatnih viza na svjetskoj razini prelazi 5 milijardi USD.

Hrvatska u svojoj zakonskoj regulativi nema Program državljanstva za investitore (CIP) i kao jedina, barem teoretska mogućnost takvog stjecanja državljanstva postoji u slučaju da Ministarstvo unutarnjih poslova procijeni da je stjecanje državljanstva stranca koji je podnio zahtjev u interesu države.

O navedenoj temi već smo pisali 2018. godine (http://www.seebiz.eu/zasto-hrvatska-ne-nudi-drzavljanstvo-za-investitore/ar-173292/) te je tada u Hrvatskoj narodnoj stranci potvrđeno je da se ideja o privlačenju investitora dodjelom državljanstva razmatrala u Vladi Zorana Milanovića.

– Razradili smo model koji je u svijetu poznat kao "business citizenship" i primjenjuje se u vrlo detaljnoj proceduri koja uključuje provjeru podrijetla kapitala, ozbiljnost ulagača i dugoročnost njegova interesa za državu čije državljanstvo traži. No, unutar tada vladajuće koalicije nije bilo sluha za prijedlog HNS-a, pa ćemo pokušati isti prijedlog staviti u program sadašnje Vlade – naveli su u HNS-u.

Najsličniji institut takvim programima u Hrvatskoj, iako još uvijek jako daleko od koncepta CIP-a ili zlatne vize (iako ga EU u svojim izvještajima tretira kao „investor residence scheme“) predviđen je Zakonom o strancima i to u odredbama koje uređuju pitanje izdavanja dozvola za boravak i rad izvan kvote.

Stjecanje dozvole za boravak i rad na vrijeme od jedne godine uz mogućnost produljenja omogućeno je strancu koji se samozapošljava u trgovačkom društvu u kojem ima vlasnički udio najmanje 51% pod uvjetom da je:
1. u osnivanje trgovačkog društva ili obrta uložio najmanje 200.000,00 kuna;
2. da su u tom trgovačkom društvu zaposlena najmanje tri hrvatska državljanina;
3. da mjesečna bruto plaća stranca podnositelja zahtjeva iznosi najmanje visinu prosječne mjesečne bruto isplaćene plaće u Republici Hrvatskoj;
4. da trgovačko društvo ne posluje s gubitkom te
5. da uz zahtjev priloži dokaz o podmirenim poreznim obvezama i doprinosima u Republici Hrvatskoj.

Obzirom na stalan rast potražnje za takvim programima, osobito od strane kineskih investitora sigurno je da bi bilo interesa za nekim konkretnijim programom za boravak za strane investitore u Republici Hrvatskoj, što će osobito biti naglašeno nakon ulaska Hrvatske u Schengensko područje..

Tagovi: zlatne vize, investicije, Program državljanstva za investitore, Zakon o strancima, investor residence scheme
PROČITAJ I OVO
Slovenija je jedna od pet članica EU-a koje od kolovoza 2022. nisu smanjile potrošnju plina za 15 posto
PLIN
Slovenija je jedna od pet članica EU-a koje od kolovoza 2022. nisu smanjile potrošnju plina za 15 posto
LJUBLJANA - Slovenija se i dalje oslanja na ruski plin koji se uvozi preko Austrije. Osim toga, jedna je od samo pet članica koje od kolovoza 2022. nisu smanjile potrošnju plina za 15 posto, kako je dogovoreno na razini EU.
Je li organizacijski dizajn važan i za vaše poduzeće?
KLJUČNA KOMPONENTA USPJEHA
Je li organizacijski dizajn važan i za vaše poduzeće?
KOLUMNA - Organizacijski dizajn nije samo za velike međunarodne korporacije.
Potiče li pozitivna i snažna organizacijska kultura vaš uspjeh?
KAKO DO USPJEHA?
Potiče li pozitivna i snažna organizacijska kultura vaš uspjeh?
Organizacijska kultura je nematerijalna imovina poduzeća i igra značajnu ulogu u uspjehu poduzeća, posebno za mala poduzeća gdje je doprinos svakog pojedinca ključan.
Meme dionice ponovo izazivaju pomutnju na tržištu
POMUTNJA
Meme dionice ponovo izazivaju pomutnju na tržištu
KOLUMNA - Keith Patrick Gill, zvani Roaring Kitty, ponovno se pojavio na društvenim mrežama, a s njim su dionice koje su prije tri godine luđački porasle (i zatim se srušile) bez pravog temelja, dobile novi poticaj. Prije svega GameStop i AMC Entertainment.
Inflacijska očekivanja najviša u šest mjeseci. Što će učiniti Fed?
FINANCIJSKA TRŽIŠTA
Inflacijska očekivanja najviša u šest mjeseci. Što će učiniti Fed?
KOLUMNA - Najbolja strategija za investitore koji ne žele svaki dan promatrati burzu (a kamoli trgovati) jest redovito ulagati u fondove na mjesečnoj bazi i nadati se da će upravitelji biti uspješni kao što su bili s Medallion fondom, gdje nikome nije smetala visoka provizija.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE