GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Google od američkih vlasti traži dopuštenje za nastavak suradnje s Huaweijem

Google od američkih vlasti traži dopuštenje za nastavak suradnje s Huaweijem
ZAHTJEVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.02.2020 / 20:03
Autor: SEEbiz / Bug.hr
NEW YORK - Za nekih dva i pol mjeseca bit će točno godinu dana otkako se Huawei nalazi na američkoj crnoj listi. Stavljanjem na navedenu listu automatski im je zaprijećen pristup američkim tehnologijama, što hardverskim što softverskim.

Naime, prema američkim pravilima svi uređaji koji se oslanjanju na komponente koje u sebi sadrže 25% američkih tehnologija ne mogu biti prodavane tvrtkama s crne liste. Isto vrijedi i za softver, ako je proizvod američke tvrtke, isti se ne može legalno koristiti bez prethodnog odobrenja američkih vlasti. Pojedine tvrtke poput Microsofta su već dobile potrebno odobrenje pa se računala proizvedena od strane Huaweija mogu bez problema isporučivati s Windowsima.

No kada su u pitanju Huaweijevi telefoni i dalje je na snazi odluka kako isti ne smiju imati pristup Google Mobile Servicesu. Shodno tomu na svim novim telefonima koje je tvrtka predstavila nakon svibnja 2019. nema Google servisa ni Google aplikacija koje o njima ovise, primjerice Gmail, Maps, YouTube i druge.

Problem za kupce s europskog tržišta je time veći što nema ni podrške za Google Play, Googleovu trgovinu mobilnim aplikacijama. Nakon što je uvidio kako stvari stoje Huawei je krenuo u razvijanje HMS servisa koji predstavljaju alternativu Googleovim. Iako se unutar AppGalleryja ne nalaze sve moguće aplikacije koje su dostupne na Google Playu, svakim danom ih je sve više. Zahvaljujući tome AppGallery bi mogao kroz kraće vrijeme postati dostojna alternativa Googleovom Playu.

Čini se kako je toga svjestan i sam Google te je stoga brže bolje od američkih vlasti ovih dana zatražio odobrenje, licencu, za nastavak suradnje s Huaweijem. No to su možda učinili prekasno, jer se Huaweijeva austrijska podružnica prije par tjedana jasno izjasnila kako se više nemaju namjeru vraćati Googleu, sve da im se zabrana poslovanja i ukine.

Ako se potonji stav pokaže točnim, nije nerazumljiv i zapravo je vrlo logičan. Naime, zbog bezrazložnih sankcija Huawei je bio primoran kreirati alternativu, što i jesu. U kreiranje cijelog sustava uložena su znatna financijska sredstva i u ovom trenutku dok se ne isproba puni potencijal HMS servisa bio bi promašaj odustati od svega i vratiti se pod Googleovo otkrilje.

Tagovi: Google, Huawei, Microsoft, Windows, Google Play, trgovinski rat
PROČITAJ I OVO
Microsoft objavio rezultate bolje od očekivanja
BOLJE OD OČEKIVANJA
Microsoft objavio rezultate bolje od očekivanja
REDMOND - Microsoft (MSFT) objavio je u četvrtak svoju zaradu u trećem fiskalnom tromjesečju, nadmašivši procjene analitičara na vrhu i dnu na osnovu snage svog poslovanja računalstva u oblaku.
SAD će Micronu dati 6,1 milijardu dolara za američke tvornice čipova
BESPOVRATNO
SAD će Micronu dati 6,1 milijardu dolara za američke tvornice čipova
WASHINGTON - Američki proizvođač čipova Micron dobit će do 6,1 milijardu dolara bespovratnih sredstava od američke vlade za izgradnju tvornica računalnih čipova u državama New York i Idaho, objavila je danas Bijela kuća.
Meta u jednom danu izgubila 200 milijardi dolara tržišne vrijednosti
KATASTROFA
Meta u jednom danu izgubila 200 milijardi dolara tržišne vrijednosti
NEW YORK - Do pada je došlo unatoč tome što je Meta izvijestila o dobiti i prihodu boljem od očekivanog za prvo tromjesečje.
Talijanski regulator kaznio Amazon
KAZNA
Talijanski regulator kaznio Amazon
RIM - Talijanski regulator za zaštitu tržišnog natjecanja izvijestio je u četvrtak da je američkom internetskom maloprodajnom divu Amazonu izrekao novčanu kaznu od 1,13 milijardi eura zbog zloupotrebe dominantne tržišne pozicije.
ByteDance utrošio 7 milijuna dolara za lobiranje i oglase u borbi protiv zabrane TikToka u SAD-u
ENORMNO
ByteDance utrošio 7 milijuna dolara za lobiranje i oglase u borbi protiv zabrane TikToka u SAD-u
WASHINGTON - TikTok i njegova matična tvrtka ByteDance sa sjedištem u Kini zajedno su ove godine potrošili preko 7 milijuna dolara kako bi pokušali zaustaviti Kongres u donošenju zakona koji bi mogli zabraniti aplikaciju društvenih medija u Sjedinjenim Državama.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE