GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zašto se povukao Jeff Bezos?

Zašto se povukao Jeff Bezos?
POVLAČENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.02.2021 / 08:08
Autor: SEEbiz / H
NEW YORK - Bill Gates odlučio je izliječiti svijet. Njegov poslovni partner Paul Allen kupovao je sportske klubove. Ted Turner je jedrio, a Donald Trump postao političar.

Osnivač Amazona Jeff Bezos, najbogatiji čovjek na svijetu, planira spasiti planet.

Bezos (57) posljednji je u nizu korporativnih moćnika koji su se odmaknuli od svojih svakodnevnih poslova kako bi se posvetili drugim aktivnostima.

Bezos je u utorak objavio da napušta mjesto izvršnog direktora maloprodajnog diva koji je pokrenuo prije 27 godina. Prema časopisu Forbesu, Bezos 'vrijedi' 197 milijardi dolara.

On namjerava ostati izvršni predsjednik Amazona, ali će više vremena posvetiti "strastima" poput vlastite svemirske tvrtke Blue Origin i zaklade Bezos Earth, kojoj je prošle godine donirao 10 milijardi dolara.

Odmaknuvši se od svakodnevnih radnih obaveza, Bezos je odlučio slijediti stope ostalih biznismena koji su se privremeno, a neki i trajno, udaljili od vođenja poslova koji su ih obogatili.

Gates (65) i Allen, koji je 2018. umro od posljedica raka u 65. godini, osnovali su Microsoft 1975. godine te ga pretvorili u vodeću svjetsku tvrtku za računalni softver.

Gates je 2000. godine napustio mjesto izvršnog direktora te je sa suprugom osnovao Zakladu Bill & Melinda Gates koja je posvećena brizi o globalnom zdravlju.

Gates, prema Forbesu četvrti najbogatiji čovjek na svijetu, dao je ostavku na mjestu predsjednika Microsofta 2014. godine, a upravni odbor je napustio u ožujku prošle godine.

Allen, čije je bogatstvo Forbes procijenio na 20 milijardi američkih dolara, otišao je iz Microsofta 1983. godine kada se prvi put suočio s rakom, ali je u upravnom odboru ostao do 2000. godine.

Nakon što je napustio tvrtku, Allen je postao vlasnik sportskih timova; kupio je košarkaški klub Portland Trail Blazers te tim američkog nogometa Seattle Seahawks.

Osim toga bio je i aktivni filantrop, donirajući milijarde dolara u vrijedne svrhe kao što su medicinska istraživanja.

Pogled u svemir

Turner (82) očevu je oglašavajuću tvrtku pretvorio u posao vrijedan više milijardi dolara, pokrenuvši Cable News Network (CNN) i također kupujući klubove; bejzbolski klub Atlanta Braves i košarkaški Atlanta Hawks.

Ipak, jedrenje mu je bila najveća strast.

Kao skiper jedrilice "Courageous" osvojio je 1977. najprestižniju svjetsku regatu America's Cup.

Mnogi milijarderi su zbog politike ostavili svoj posao, poput Donalda Trumpa i Michaela Bloomberga.

Trump (74) je pobijedio na predsjedničkim izborima 2016. godine, dok je Bloomberg, osnivač tvrtke za pružanje financijskih informacija, triput biran za njujorškog gradonačelnika i neuspješno se kandidirao za demokratsku nominaciju prošle godine.

Bezos, koji je 2000. osnovao svoju svemirsku tvrtku Blue Origin, nije jedini poduzetnik koji je proširio svoje vidike izvan Zemljine orbite.

Richard Branson (70), osnivač Virgin grupe, također posjeduje tvrtku za svemirske letove Virgin Galactic i želi svemirski turizam učiniti pristupačnim.

Međutim, kada je u svemir u pitanju, Bezos i Barnson gledaju u leđa drugom najbogatijem na svijetu Elonu Musku, južnoafričko-američkom milijarderu.

Musk prvo je veliko bogatstvo stekao prodajom Pay Pal-a eBayu 2002. godine nakon čega je osnovao tvrtku za proizvodnju električnih automobila Tesla i solarnu elektranu SolarCity.

Godine 2002. pokrenuo kompaniju SpaceX koja je postala vodeća svjetska privatna raketna tvrtka. Šalje komercijalne satelite u svemir i isporučuje teret Međunarodnoj svemirskoj postaji. Lani je postala i prva privatna kompanija koja je lansirala ljude u svemir.

Tagovi: Jeff Bezos, amazon, Bill Gates, Microsoft, Paul Allen, Blue Origin
PROČITAJ I OVO
Američka vlada tuži Amazon za nanošenje štete potrošačima
TUŽBA
Američka vlada tuži Amazon za nanošenje štete potrošačima
WASHINGTON - Američka Savezna komisija za trgovinu (FTC) podnijela je u utorak dugo očekivanu antimonopolsku tužbu protiv Amazona, tvrdeći da taj online trgovac šteti potrošačima umjetnim održavanjem visokih cijena.
Kineski hakeri ukrali 60.000 e-mailova američkog State Departmenta
HAKERI
Kineski hakeri ukrali 60.000 e-mailova američkog State Departmenta

ZAGREB - Jedan od službenika američkog Senata rekao je za Reuters kako su kineski hakeri uspjeli ukrasti oko 60.000 e-pošte američkog State Departmenta.

Concentrix dolazi u Srbiju, spaja se s Webhelpom
ŠIRENJE
Concentrix dolazi u Srbiju, spaja se s Webhelpom
BEOGRAD - Američka tvrtka Concentrix, vodeći svjetski pružatelj usluga i tehnologija korisničkog iskustva (CX), dolazi na srpsko tržište. Naime, Concentrix se spojio s Webhelpom, koji također ima predstavništvo u Beogradu.
Digital Realty proširuje prisutnost u Zagrebu
ŠIRENJE
Digital Realty proširuje prisutnost u Zagrebu
ZAGREB – Digital Realty najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, danas je najavio planove za povećanje svoje prisutnosti u jugoistočnoj Europi kupnjom zemljišne parcele za proširenje zagrebačkog kampusa. Parcela se nalazi u blizini postojećeg data centra ZAG1 tvrtke Digital Realty, jednog od najpovezanijih objekata u regiji.
EK blokirao Bookingovu kupnju švedskog eTravelija
BLOKADA
EK blokirao Bookingovu kupnju švedskog eTravelija
VRUXELLES - Europska komisija zabranila je u ponedjeljak američkoj digitalnoj plaftormi Booking.com kupnju švedskog eTravelija, istaknuvši da bi ojačala njezinu poziciju na tržištu usluga usporedbe cijena i i rezervacije avionskih karata.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE