- Svježi krastavac iz Srbije je zaustavljen na granici sa Slovenijom, jer je u njemu nađena supstanca fungicid metalaksil iznad dozvoljene granice pravilnika, kazao je Milosavljević za Tanjug. Milosavljević je dodao da proces analize još nije završen, precizirajući da su kolege iz Slovenije radile analize u dvije laboratorije i da su dobijeni različiti rezultati.
- Jedna alaliza je pokazala veće količine ove supstance od dozvoljene granice, dok je druga analiza pokazala njeno prisustvo u granicama. U ovom trenutku radi se superanaliza u Sloveniji i očekujemo konačan odgovor, kazao je. Zbog toga što je još uvijek proces analize u toku, kako je dodao, ova pošiljka krastavaca iz Srbije nije vraćena nazad. - Od ponedjeljka ćemo dobiti punu informaciju o tome šta se dešava, tražili smo i usmeno da nam kažu o čemu se radi. Vidjećemo na kraju da li će krastavci biti uništeni ili će biti vraćeni nazad. To sve zavisi od rezultata superanalize koja je u toku, naveo je Milosavljević.
Na pitanje šta će se desiti, ukoliko se sporna pošiljka vrati u Srbiju, sagovornik Tanjuga je objasnio da će ona prvo biti ponovo analizirana na srbijanskojgranici i da će se na osnovu tih rezuiltata odlučivati o mjerama koje će biti dalje preduzete, odnosno da li će pošiljka biti uništena ili će se naći na tržišu ako je ispravna.
Milosavljević je dodao i da je fungicid metalaksil za koji se kaže da je pronađen u krastavcima supstanca koja se koristi protiv truleži i da ona nije zabranjena niti štetna, kao i da je tako označava i EU.
Kako je navedenoi na sajtu RASFF, dozvoljena količina fungicid metalaksila je 0,01 a pošiljka krastavaca iz Srbije je sadržala 0,025 miligrama ostataka pesticida po kilogramu. Ova hemijska supstanca spada u acilalanine i uglavnom se koristi za suzbijanje prouzrokovača plamenjače krompira i paradajza, prenosi Tanjug.