GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Što su franšize i jesu li isplativa investicija?

Što su franšize i jesu li isplativa investicija?
FRANŠIZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.06.2023 / 17:51
Autor: Aleksandar Čolić, Avokado
ANALIZA - Možda vam se ovaj pojam čini potpuno nepoznatim ili jednostavno imate ideju na što se odnosi, ali gotovo sigurno ste nekada kupili proizvod u trgovini koja posluje "pod franšizom".

Franšiza je jedan od mogućih poslovnih modela pod kojim posluje svaka sedma tvrtka u svijetu!

Stoga je franšizing vrlo česta poslovna strategija. Ako ste ikada razmišljali o pokretanju vlastitog posla – ovo je način poslovanja o kojem biste svakako trebali razmisliti.

U nastavku teksta saznat ćete iz kojih razloga.

Pojam franšize i načela suradnje u ovom poslovnom sustavu

Kada pojedinac želi sklopiti ugovor o franšizi s određenom tvrtkom, zapravo se obvezuje voditi svoje poslovanje pod tuđim imenom, tj. marka. No, tu nije kraj obvezama s obje strane, već samo najjednostavnije objašnjenje suštine ove strategije.

Pouzdana franšiza vam daje šansu da preživite pod imenom određene tvrtke koja već ima reputaciju, puno lakše nego što biste to postigli sami. Osim toga, uz njihov provjereni način poslovanja imate priliku brže se razvijati.

Iako pod tuđim imenom, pojedinac i dalje vodi vlastiti posao: na vlastitu odgovornost i ulažući svoja dodatna sredstva. S obzirom na to da većina poduzetničkih projekata koji započnu potpuno sami propadaju u prve tri godine poslovanja, franšizni tip poslovanja vam zapravo daje veće početne šanse za uspjeh.

Osim licence za korištenje robne marke, koju vam pružatelj usluge (franšizor) daje u ugovoru, dužan je prenijeti znanje o vođenju poslovanja - u svijetu poznato kao 'know-how' - na ti, tj. primatelja franšize (primatelja franšize), kao i osposobljavanje Vašeg osoblja. Na taj način dobivate dokazano iskustvo i priliku organizirati svoj rad na motiviran i kreativan način.

Također, davatelj franšize dužan je osigurati logističku podršku u opskrbi, nabavi i prodaji te sustavan prijenos znanja i podršku u područjima financija, računovodstva, promocije i marketinga.

S druge strane, primatelj franšize mora prije svega platiti franšizne naknade. U početku je obvezna startnina, a nakon toga najčešće se traže redovne i marketinške. Ovo su osnovne vrste naknada, ali ovisno o tvrtki i ugovoru, mogu biti veće ili manje.

Pojedinac koji zastupa korisnika ili primatelja franšize dobiva od davatelja franšize pravo korištenja njegovog brenda, ali i obvezu da njegovo poslovanje bude u skladu s pravilima i konceptom franšize. Davatelj franšize ulaže početni kapital i znanje, a korisnik doprinosi ulaganjem dodatnog kapitala i vlastitom motivacijom.

Postoje dvije vrste franšiza:
Franšizna distribucija proizvoda
Franšizni poslovni model

Franšizna distribucija proizvoda podrazumijeva da davatelj franšize korisniku daje pravo samo na prodaju svoje marke proizvoda, dok franšizni model poslovanja, osim prodaje, uključuje i prijenos načina organiziranja poslovanja.

Franšiza kao poslovni model zapravo je složen sustav u kojem postoji visoka razina međuovisnosti. U njemu se poslovni koncept koji uspješno funkcionira na određenom području prenosi s temeljnog područja na druga, manja područja. Na taj način davatelj franšize može se brzo širiti i mijenjati prema potrebama tržišta bez velikih troškova.

Isplativost franšiza i njihova učestalost u suvremenom poslovanju

Jasno je da davatelj franšize, temeljem svojih obveza i mogućnosti koje dobiva iz ugovora o franšizi, tu mogućnost isplaćuje iako prihvaća i određeni rizik. No, je li ovakav poslovni sustav isplativ za primatelja franšize?

Uzmemo li u obzir da na taj način davatelj franšize dobiva podršku iskusne tvrtke, a poslovanjem pod imenom te tvrtke veću zvučnost i prepoznatljivost brenda – računica je jasna. Prepoznatljiv brand može privući više klijenata, stvarajući tako veću garanciju za poslovni uspjeh.
U 2017. godini u Srbiji je bilo između 150 i 200 franšiznih kompanija, dok ih je krajem 2020. godine bilo 255, što govori o njihovoj sve većoj popularnosti u našem regionu. Većina ovih tvrtki djeluje u području trgovine i usluga, a katalog dostupnih franšiza možete pronaći na internetu.

Za pokretanje osobnog posla pod franšizom vrlo brzo se može odabrati jedna od dostupnih franšiza, a dodatna prednost je širok raspon početnih ulaganja. Tako je moguće da investicija bude od nekoliko tisuća eura do nekoliko stotina tisuća eura.

U svakom slučaju, radi se o provjerenom poslovnom modelu koji diljem svijeta koristi oko 2 milijuna tvrtki u različitim industrijskim područjima. U Hrvatskoj je 2021. godine održan forum franšiza, što dodatno potvrđuje trend rasta ovog poslovnog sustava u našoj regiji.
Ugovor o franšizi daje vam jasno definirane obveze, ali i slobodu u upravljanju tvrtkom. Odličan poslovni sustav za svakoga tko ne želi ili ne može u startu uložiti velika financijska sredstva ili puno riskirati, kao i za one koji žele sigurnost i pouzdanost a ne da razvijaju svoje poslovanje. Poslovanje 'pod franšizom' nije jamstvo uspjeha, ali može zaštititi od početničkih pogrešaka.

Međusobne obveze traju dok traje vaš ugovor o franšizi, au tom vremenu imat ćete više prostora za svoj napredak i razvoj uspješne tvrtke s provjerenim sustavom poslovanja.

Tagovi: franšize, trgovina, poslovanje, usluge
PROČITAJ I OVO
Rheinmetall i Leonardo osnivaju zajedničku tvrtku za proizvodnju tenkova
TENKOVI
Rheinmetall i Leonardo osnivaju zajedničku tvrtku za proizvodnju tenkova
BERLIN - Njemački proizvođač oružja Rheinmetall i talijanski vojni poduzetnik Leonardo zajedno pokreću novu tvrtku za izradu borbenih tenkova, u početku za talijansku vojsku, objavile su tvrtke u utorak.
Timo Pleyer novi direktor Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore
KARIJERE
Timo Pleyer novi direktor Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore
ZAGREB - Novi direktor Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore, Timo Pleyer, preuzeo je svoju dužnost 15. listopada 2024. godine.
Nike ide u strateški zaokret
ZAOKRET
Nike ide u strateški zaokret
NEW YORK - Nakon što je sredinom godine zabilježio najgore poslovne rezultate u svoje 53 godine poslovanja, Nike se žestoko bori za ‘dio kolača‘ u trenutku kada globalna prodaja tenisica raste.
Šef Đure Đakovića: Vidimo povećani interes, stići će i narudžbe
VOJNA INDUSTRIJA
Šef Đure Đakovića: Vidimo povećani interes, stići će i narudžbe
ZAGREB - Europa mora razvijati vlastitu vojnu tehnologiju ako želi konkurirati SAD-u, a staro rusko oružje i tehnika koja je ostala u post-komunističkim državama mora se zamijeniti, rekao je za središnji Dnevnik HRT-a Marko Ćosić, predsjednik Uprave “Đure Đakovića”.
Država odobrila Telekom Srbiji izdavanje obveznica u iznosu od 400 do 850 milijuna eura
OBVEZNICE
Država odobrila Telekom Srbiji izdavanje obveznica u iznosu od 400 do 850 milijuna eura
BEOGRAD - Skupština dioničara Telekoma Srbija podržala je danas na izvanrednoj sjednici odluku o emisiji dugoročnih, neobezbeđenih i nepodređenih obveznica Telekoma Srbija a.d. Beograd, potvrđeno je za Biznis.rs u ovoj kompaniji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE