Ulagači su s olakšanjem prihvatili "uvjeravanje" da Fed neće povećati kamate, ali se i dalje pitaju kada će ih smanjiti.
Američko gospodarstvo u travnju je otvorilo puno manje (175.000) radnih mjesta od prognoziranog, pa visoke kamate i dalje ostavljaju traga na tržištu rada. Ili kao što je u ponedjeljak rekao Thomas Barkin, predsjednik Fedovog ogranka u Richmondu, trenutna razina kamatnih stopa trebala bi ohladiti gospodarstvo do te mjere da će se inflacija vratiti u željeni raspon, tj. raspon od 2 posto, a Fed bi vrlo dobro mogao smanjiti već u rujnu kamatnu stopu. Nakon snažnog rasta u petak, Wall Street je također u ponedjeljak porastao za više od posto, mjereno Dow Jonesom, koji je također ojačao u utorak, ali minimalno (+0,08%). Frankfurtski DAX u utorak je porastao za gotovo jedan i pol posto i približio se rekordu s početka travnja za više od sto bodova.
Što je s Europom? Nakon tehničke recesije eurozone u drugoj polovici prošle godine (posljednja revizija pokazala je pad BDP-a za 0,1 posto u zadnjem kvartalu u odnosu na treće), prvo tromjesečje donijelo je rast BDP-a od 0,3 posto. U međuvremenu, srećom, već više od godinu dana svjedočimo dezinflaciji (kontinuiranom smanjenju stope inflacije), što pojačava očekivanja o skorom sniženju ključnih kamatnih stopa od strane ECB-a. Sve govori da bi Europska središnja banka već na idućoj sjednici 6. lipnja mogla prvi put sniziti kamatne stope.
To je u ovom trenutku vrlo važno za europske tvrtke. Svjedoci smo velikog vala bankrota poduzeća u Europi, a istraživanja pokazuju da su posebno manje europske tvrtke jako izložene učincima visokih kamata i, posljedično, nižih kredita gledanosti, što dovodi do njihove veće nevolje.
"Sektori koji su trenutačno pod najvećim pritiskom su nekretnine, industrija i roba široke potrošnje. Konkretno, ti su sektori u Europi također doživjeli najviše bankrota posljednjih godina. Tvrtke će se i dalje boriti s intenzivnim financiranjem, što će izazvati zabrinutost oko njihove sposobnosti za apsorbiranje troškova zaduživanja i smanjenje broja stečajeva može se povezati i s razdobljem nakon završetka pandemije, što objašnjava povećanje broja stečajeva u razdoblju od 2021. 2023. registracija novih tvrtki porasla je za 14 posto od 2016. do 2019. Godina 2024. stoga će predstavljati prvi pravi test njihove otpornosti na izazovne uvjete."