GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Koronavirus pogađa Zagreb i Plitvice, ali ne i Lošinj

Koronavirus pogađa Zagreb i Plitvice, ali ne i Lošinj
IZ KUTA IZNAJMLJIVAČICE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.03.2020 / 22:07
Autor: Tea Čop
KOLUMNA - Koliko god pokušavam izbjegavati panične medijske članke o novim slučajevima koronavirusa kod nas i u susjednim državama nekako mi isto ne polazi za rukom.

Moram priznati da se osjećam vrlo smireno jer kao iznajmljivači kuće za odmor na otoku Lošinju, za sada nemamo otkazivanja smještaja već naprotiv nove upite i rezervacije što je za nas koji smo iznajmljivači tek drugu godinu vrlo stimulativno.

Dio gostiju već je bio kod nas prošle godine, a dio su novi gosti najčešće iz Hrvatske, Slovenije, Austrije, Italije, Švicarske, Njemačke i Mađarske.

Voljela bih da na našem prekrasnom Jadranu i u zaleđu imamo sezonu 340 dana u godini kao gotovo cijela Austrija i Švicarska i mali austrijski ski resort u kojem sam vanjski suradnik njihove TZ i gdje sam vodila obiteljski pansion, pa da sada pišem o utjecaju koronavirusa trenutno na lošinjski i turizam većine jadranskih gradova i gradića, ali to na žalost nije tako. Razlog je jasan - nedostaje nam marketinga i sadržaja za cjelogodišnji turizam, osim u pojedinim destinacijama.

Što se tiče Austrijanaca, njima je ove godine bio veći problem manjak snijega od sredine siječnja (osim umjetnog na ski stazama) nego koronavirus, ali ne bilježe manjkove jer su se dobro pripremili i već godinama imaju i plan B. Postoji i osjeti se pad rezervacija za ožujak i travanj, ali se to odnosi pretežno na veće gradove.

Moglo bi se tako i kod nas, barem devet mjeseci. Imamo ideja, životnu školu i strategiju kako to rade naši susjedi, a da se pritom ne zagađuje okoliš niti narušava tradicionalna arhitektura. Nema baš nikakvih prepreka za cjelogodišnji turizam ili barem devet mjeseci godišnje jer je Advent na Lošinju ove godine bio iznimno dobro posjećen od hotela pa do kampa (900 gostiju) i privatnog smještaja.

Imamo more, klimu, šume i biljke – prirodne liječnike za astmu i alergiju, najbolji kamp i hotele koji se svake godine obnavljaju i prate trendove, vile i ostali smještaj koji bi već sada u sezoni kada počinju prve alergije i dišni problemi za sve više ljudi, mogli biti puni. Za one koji ne znaju, Lošinj je svjetski priznata destinacija upravo za lijećenje astme, alergija i sl, u svibnju ima svjetsko prvenstvo u MTB i još puno ostalih aktivnosti i mogućnosti za iste koje bi se mogle itekako razvući na sve mjesece, dodati neke nove sadržaje, ali i pravodobno (već krajem rujna) napraviti godišnji plan za sljedeću godinu. I to za sve aktivnosti i događanja na otoku.

Vratimo se ipak na utjecaj koronavirusa koji u većim gradovima od Zagreba, pa nadalje po Hrvatskoj i susjednim zemljama ima itekako utjecaja i već sada avio kompanije bilježe manjkove od 25%. Odgođen je Sajam automobila u Ženevi, Milano-sajam optike i prateće industrije, ITB Berlin-turistički sajam, koncerti, izložbe, kongresi i to se itekako osjeti. Kako čujem, turističke agencije, Booking.com i ostale platforme masovno vraćaju novac uz uvjet predočenja plaćene kotizacije za sudjelovanje na istima.

NP Plitvička jezera bilježi ogromne minuse jer su najčešći gosti i najbolji platiše bili Koreanci i Kinezi, neovisno o godišnjem dobu, a pošast medijskih napisa o koronavirusu, karantene i ostalo ne zaobilazi niti zagrebačke turističke djelatnike i restorane.

Optimist sam i ne vjerujem da će izostanak turističkog sajma u Berlinu napraviti velike minuse za već dobro poznate, kvalitetne i profilirane destinacije i hotele. Svjedoci smo trenda iz posljednjih nekoliko godina da se u cijeloj Europi realizira nešto kasniji buking ljetnog smještaja. Vjerujem da će tako biti i ove godine.

Tagovi: Lošinj, Zagreb, Plitvice, hrvatski turizam, koronavirus
PROČITAJ I OVO
Budućnost kohezijske politike Europske unije: Što nas čeka nakon 2027. godine?
SOLIDARNOST
Budućnost kohezijske politike Europske unije: Što nas čeka nakon 2027. godine?
ANALIZA - Kohezijska politika najbolje utjelovljuje načelo solidarnosti među državama članicama EU-a.
Ublažavanje monetarne politike na vidiku
KAMATNE STOPE
Ublažavanje monetarne politike na vidiku
KOLUMNA - Analiza monetarne politike pokazuje da bi imalo smisla da europska i britanska središnja banka razmotre snižavanje kamatnih stopa prije središnje banke SAD-a.
Proljetna neizvjesnost na svjetskim tržištima
KAKO DALJE?
Proljetna neizvjesnost na svjetskim tržištima
KOLUMNA - Na razvijenim burzama zavladala je neizvjesnost nakon ohrabrujućeg prvog tromjesečja u travnju.
Zuckerberg nije naišao na razumijevanje investitora
TEHNOLOŠKI SEKTOR U FOKUSU
Zuckerberg nije naišao na razumijevanje investitora
KOLUMNA - Dan nakon razočaranja Mete, unatoč iznimnoj dobiti, Microsoft i Alphabet samo su uvjerili ulagače da su velika očekivanja vezana uz umjetnu inteligenciju opravdana. NASDAQ indeks zabilježio je najveći tjedni rast ove godine.
Što je uzrok travanjske korekcije na tržištima kapitala?
KOREKCIJA
Što je uzrok travanjske korekcije na tržištima kapitala?
KOLUMNA - U ožujku su se pojavili prvi znakovi da inflacija u SAD-u ne pada tako brzo kao prije te da je čak ojačala u travnju, što je dovelo do ovogodišnje travanjske korekcije financijskih tržišta.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE