GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Tehnološki divovi više nisu sami, indekse podižu i ova tri sektora

Tehnološki divovi više nisu sami, indekse podižu i ova tri sektora
OPTIMIZAM
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.03.2024 / 08:13
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA -  Wall Street je s velikim entuzijazmom pozdravio sastanak Feda i obvezu smanjenja kamatnih stopa tri puta ove godine. Indeks S&P 500 porastao je 2,3 posto, što predstavlja najveći tjedni rast ove godine.

Uz procvat AI dionica, S&P bi ove godine mogao probiti granicu od 6000.

Američka središnja banka je na sjednici u ožujku očekivano ostavila kamatnu stopu na najvišoj razini od 2007. (na 5,50 posto), no čini se važnijom porukom da će uskoro pokrenuti ciklus snižavanja kamata i da će djelovati tri puta ove godine. Ukupno bi to trebalo rezultirati nižom kamatnom stopom od 75 baznih bodova. To je ohrabrilo ulagače da ponovno počnu postavljati kupovne naloge, nakon što su se ranije pitali je li tržište otišlo predaleko, osobito ako se Fed-u ne žuri sa smanjenjem kamatnih stopa.

Terminska tržišta pokazuju da je vjerojatnost porasta u lipnju 71% (na početku tjedna iznosila je 56%). Opet se čini da je Fed saveznik burzi, gospodarski uvjeti i dalje su povoljni (toliko očekivana recesija nije i nije), au takvom okruženju indeksi uglavnom idu prema gore.

U Goldman Sachsu stoje pri svom predviđanju da će S&P 500 završiti godinu na 5200 bodova (dakle malo niže nego danas), ali dodaju dva scenarija. Prvi je pesimističan: ako AI-poduzeća više ne rastu tako visokom stopom, a gospodarstvu prijeti recesija, S&P bi mogao skliznuti na 4500 bodova. Optimistični scenarij, međutim, predviđa dodatni procvat dionica AI-a (potkrijepljen snažnim rastom zarade) i dalji rast indeksa S&P 500 od 15% – do 6000 bodova. Središnja banka također će igrati važnu ulogu u kretanju indeksa u nastavku godine. Pitanje je, uz inflaciju u SAD-u koja je i dalje iznad tri posto, možemo li doista očekivati tri smanjenja kamatnih stopa ove godine? Dodatni uvid u inflaciju sljedeći će tjedan dati objava indeksa cijena za osobnu potrošnju (PCE) za veljaču, koji je za Federalne rezerve najvažnije mjerilo inflacije.

I ove godine, kao i lani, glavnu riječ u uzlaznoj putanji indeksa imaju dionice kompanija koje iskorištavaju procvat umjetne inteligencije. U prvom redu to su Nvidia (cijena dionice ove godine gotovo udvostručena - porasla je 96 posto) i Meta (+47 posto ove godine). No, financijski, industrijski i energetski sektor i ove su godine "potukli" indeks S&P 500 s rastom od nešto više od deset posto, što dokazuje da rast nije (kao lani) koncentriran na samo šačicu dionica. Također, dionice UI-a mogle bi nastaviti rasti, jer procjene više nisu tako astronomske zbog izvanrednih dobitaka. U posljednjoj anketi Bank of America o upraviteljima imovinom, 45 posto ispitanika vjeruje da AI dionice još nisu u mjehuru u stilu "pikachua" s prijelaza stoljeća.

Kao i S&P 500 (i Dow Jones), MSCI World indeks svjetskih dionica također je u prošlom tjednu najviše dobio ove godine, 1,8 posto. Pod lupom su bile još dvije središnje banke (uz Fed). Japanska središnja banka posljednja je odustala od politike negativnih kamata budući da je inflacija već 22 mjeseca zaredom iznad ciljanih dva posto, a rast plaća u Japanu lani je bio najveći u 30 godina s 3,8 posto. U međuvremenu je švicarska središnja banka postala prva od velikih koja je snizila kamatnu stopu, s 1,75 na 1,50 posto. Rastu očekivanja da će ostatak središnjih banaka uskoro slijediti taj primjer. Prvo švicarsko smanjenje od 2015. rezultat je puno nižih očekivanja inflacije, pri čemu se očekuje rast cijena od 1,4 posto, a ne 1,9 posto koji se očekuje u prosincu, prema prognozama SNB-a.

Tagovi: WALL STREET, NVIDIA, META, inflacija, fed, kamate, goldman sachs
PROČITAJ I OVO
Investitori bježe iz francuskih obveznica
JASNA PORUKA
Investitori bježe iz francuskih obveznica
KOLUMNA - Njemačko-francuski vlak trebao bi odvesti cijelu Europu u bolja vremena, ali stvarnost je drugačija i to lijepo ilustriraju kretanja na francuskom tržištu obveznica i dionica.
Što pokreće financijska tržišta?
TRŽIŠTA
Što pokreće financijska tržišta?
KOLUMNA - Ovaj tjedan financijska su tržišta bila usredotočena na podatke o inflaciji, kretanja kamatnih stopa i tehnološki sektor, dok su geopolitička kretanja utjecala na cijene nafte.
Trumpove najave carina srušile europske burze
POSLJEDICE
Trumpove najave carina srušile europske burze
KOLUMNA - Trumpova najava dodatnih carina dovela je do pada europskih burzi u utorak, a najveći su gubitnici automobilske dionice.
IPO Studenca: Jesu li ciljevi pretjerano ambiciozni?
JAVNA PONUDA
IPO Studenca: Jesu li ciljevi pretjerano ambiciozni?
ANALIZA - Nakon godina čekanja,  uskoro će se dogoditi novo i veliko uvrštenje na Zagrebačku i (Varšavsku) burzu.
Bitcoin u manje od tri tjedna uzletio više od 40%
VAL OPTIMIZMA
Bitcoin u manje od tri tjedna uzletio više od 40%
KOLUMNA - Na financijskim tržištima tjedan je prošao u znaku Nvidijinih kvartalnih rezultata i nagađanja o tome kada će bitcoin prijeći 100 tisuća dolara.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE