Iako je već cijela prošla godina bila značajno pozitivna na Wall Streetu (rast je u prosjeku bio veći od 20%, doduše uglavnom na štetu najvećih tehnoloških kompanija), za neke je tek novi rekord S&P indeksa definitivan potvrda da je tržište u bikovskom trendu. Na ovaj rekord trebalo je čekati dvije godine - od 3. siječnja 2022. Koliko će potrajati optimistično raspoloženje uvelike će ovisiti o inflaciji. U petak će biti važna objava indeksa izdataka za osobnu potrošnju (PCE), koji je za američku središnju banku najvažnije mjerilo inflacije. Sljedeći tjedan sastat će se Fed, a sutra prvi ovogodišnji sastanak Europske središnje banke. Ne očekuju se promjene u kamatnoj politici, pa će biti važnije uhvatiti nagovještaje kada bi mogao započeti ciklus snižavanja eurskih kamata, u lipnju ili čak i ranije.
Indeks kineskih poduzeća HSCE Hang Seng pao je u ponedjeljak 2,4 posto jer je središnja banka ostavila nepromijenjene kamatne stope na razočaranje tržišnih sudionika, svojim popustom na indeks CSI 300, ključni pokazatelj zdravlja kineskih dioničkih tržišta (u Šangaju ili Shenzhen), dosegnuo 36 posto, što je najviše od 2009. Naravno, ni indeks CSI 300 ne blista (lani više od deset posto pada), ali pravi mrak tržišta ili problemi kineskog gospodarstva su bolje odražava HSCE, budući da je na burzi u Hong Kongu manja regulativa, kupnja na kratko je također dopuštena. kratko spajanje. Strani ulagači masovno su prodali svoje pozicije tijekom prošle godine, premještajući novac u Tokio i druga azijska tržišta. Okupili su ga, naime, svi kineski divovi, pa tako i proizvođač električnih vozila BYD koji hrabro osvaja inozemna tržišta, no udjeli su trenutačno 33 posto manji nego prije godinu dana.
Kina ima mnogo problema: gospodarski rast je nizak za njezine standarde, opterećena je krizom u sektoru nekretnina, padom povjerenja potrošača, visokom nezaposlenošću među mladima, au posljednje vrijeme i deflacijskim pritiscima, a kineske vlasti ne žele potrošiti cijeli put u US stilu i tiskati novac do iznemoglosti. Ako su SAD prošle krize rješavale bazukom, Kinezi su to radili više vodenim pištoljem. Ipak, prognoza Međunarodnog monetarnog fonda kaže da će Kina iu narednim godinama ostati motor globalnog gospodarskog rasta. Za strpljive ulagače postoje dobre prilike, svakako bolje nego u SAD-u, gdje su procjene već vrlo visoke, posebice u tehnološkom sektoru. Za ilustraciju: ukupna tržišna vrijednost Applea i Microsofta otprilike je jednaka cjelokupnoj tržišnoj kapitalizaciji Tokijske burze, koja je po veličini druga iza njujorške NYSE i Nasdaqa, a svaka tvrtka sama po sebi vrijedi više od svih njemačkih dionička društva zajedno!
Od veljače 2021. kineske burze (iu kontinentalnoj Kini i u Hong Kongu) izgubile su ukupno 6 trilijuna dolara tržišne kapitalizacije. Jučer je, dakle, došlo samo do odskoka, u Hong Kongu se indeks HSCE pomaknuo gotovo tri posto u odnosu na vrijednost u ponedjeljak, što je samo jedan posto iznad 19-godišnjeg minimuma. Ključna je bila vijest da kineske vlasti razmatraju paket poticaja vrijedan oko 278 milijardi dolara za stabilizaciju domaćih burzi. Kina je tako zbog svog visokog rasta ponovno bila u središtu pozornosti barem na jedan dan. U ostalim svjetskim financijskim središtima (Tokio, London, New York) jučer nije bilo većih kretanja. Dow Jones, koji je u ponedjeljak prvi put premašio 38.000, blago je skliznuo zbog 12-postotnog pada dionica 3M (njegove prognoze za ovogodišnje poslovanje su neuvjerljive), a indeks S&P 500 nakon petkovog rekorda ( prvi u dvije godine) i u ponedjeljak i u utorak pomaknuo je povijesnu prekretnicu malo dalje.