Dužnosnici Feda sada se usredotočuju na donošenje odluke o tome kada će početi ublažavati monetarnu politiku, s inflacijom koja pokazuje znakove popuštanja, ali njihove poruke sugeriraju da im se ne žuri snižavati kamatne stope.
Predsjednik Feda Jerome Powell istaknuo je da će biti strpljivi pri donošenju odluka o kamatama, odbacivši nagađanja o mogućem smanjenju kamata već na sljedećem sastanku. Nakon Powellove konferencije za tisak, izgledi za smanjenje stope u ožujku, koji su prethodno procijenjeni na više od 50 posto, pali su na oko trećinu. Tržišta su tada negativno reagirala, pa je S&P 500 pao za 1,6 posto, dok su prinosi na državne obveznice ostali niski.
Međutim, Fedov Odbor za otvoreno tržište (FOMC) jednoglasno je odlučio zadržati nepromijenjene kamatne stope na najvišoj razini u 22 godine, između 5,25 i 5,5 posto, što je bilo u skladu s očekivanjima i četvrti put zaredom. Središnja banka ponovno je potvrdila svoj plan za smanjenje svog imovinskog portfelja za do 95 milijardi dolara mjesečno, a Powell je najavio da će dužnosnici u ožujku započeti detaljnu raspravu o veličini Fed-ove goleme bilance, koja je više od 80 posto veća nego u vremena prije Covida (i 760 posto više nego 2007.).
Unatoč činjenici da Fed ne planira smanjiti kamatne stope za ožujak, postoje čimbenici u američkom gospodarstvu koji ukazuju na znakove daljnjeg popuštanja inflacije. Zapošljavanje u privatnom sektoru u siječnju je bilo ispod očekivanja, jer je bilo zaposleno 107.000 radnika, što je manje od prognoziranih 145.000. Rast plaća nastavlja usporavati, ali postoje znakovi niske potražnje i deflacije u Kini, koja će se vjerojatno barem djelomično "izvesti" na Zapad. To sugerira da bi se prvo smanjenje stope moglo dogoditi sredinom drugog kvartala.
U Europi će se početi povećavati pritisak na Europsku središnju banku (ECB), budući da su inflatorni pritisci u najvećem i drugom najvećem gospodarstvu eurozone (Njemačkoj i Francuskoj) pali na najnižu razinu u gotovo dvije godine. Pad cijena energenata i francuskih proizvoda pomogao je da se inflacija u Francuskoj spusti na 3,4 posto u siječnju, u odnosu na 4,1 posto u prosincu, dok je inflacija u Njemačkoj smanjena s 3,7 posto na 2,9 posto. Pad prinosa na dvogodišnje njemačke državne obveznice sugerira da ulagači očekuju da bi ECB mogla početi smanjivati referentnu kamatnu stopu na depozite, vjerojatno već u travnju.
Na američkim burzama, sezona tromjesečnih zarada je uvelike u tijeku, a izvješće je objavilo 276 od 500 kompanija u indeksu S&P 500. Ukupni prihodi porasli su 3,8 posto u odnosu na prošlu godinu, dok je dobit porasla za 3,6 posto. Najveći pad dobiti zabilježen je u industriji materijala i zdravstvu, dok je najveći rast dobiti u telekomunikacijskoj i informacijskoj industriji.
Dakle, ako izuzmemo geopolitičke rizike, situacija na tržištima je u stabilnom stanju, jer se inflacija smiruje, zaposlenost je dobra, tvrtke su profitabilne, a uskoro će, uz smanjenje kamata, početi kucati malo povoljniji financijski uvjeti. vrata.