GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Listopad iz snova za zlato i bitcoin

Listopad iz snova za zlato i bitcoin
NESTABILNO RAZDOBLJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.10.2023 / 08:19
Autor: Marko Majić
KOLUMNA - Kupci američkih desetogodišnjih obveznica prvi put nakon 2007. ponovno traže pet posto prinosa na ovaj papir do dospijeća, a to su uvjeti koji burzama ne daju "disati". Bilanca prošlog tjedna nije lijepa, europske su burze pale najviše u sedam mjeseci.

Guverner Federalnih rezervi Jerome Powell primjećuje da je inflacija, iako se hladi (u rujnu je godišnja inflacija iznosila 3,7 posto), još uvijek previsoka, što također opravdava trenutnu razinu kamatnih stopa. "Mislite li da je monetarna politika trenutno prestroga? Rekao bih ne. Inflacija je još uvijek previsoka, a nekoliko mjeseci dobrih podataka samo je početak onoga što je potrebno da se inflacija vrati na ciljanu razinu." Ipak, Powell priznaje da je okruženje visokih kamatnih stopa izazov za sve. Nakon njegova govora u New Yorku, terminska tržišta potpuno su isključila mogućnost da Fed podigne kamatne stope na sjednici u studenom, što je mogla biti dobra vijest, ali što, kad su obveznice opet "poludjele" naglo niže.

Prinos na 10-godišnje državne obveznice SAD-a (prinosi se kreću obrnuto u odnosu na cijene obveznica) popeo se u četvrtak ponovno iznad pet posto prvi put u 16 godina, a to nije prošlo nezapaženo na tržištima dionica. Sukob između Izraela i Palestine doprinosi neizvjesnosti. Paneuropski Stoxx 600 izgubio je 3,4 posto u pet dana, što ga čini najnižim od ožujka. U odnosu na početak godine tek je dobar postotak u plusu. U Ljubljani nije bilo prodajnog pritiska, indeks SBITOP ostao je nepromijenjen. Njujorški Dow Jones izgubio je u tjedan dana 1,6 posto, tehnološki Nasdaq 3,2 te je nakon pet mjeseci skliznuo ispod 13.000 bodova. Indeks volatilnosti Cboe popeo se na najvišu razinu od 24. ožujka na Wall Streetu.

Kako cijene njegovih modela nastavljaju padati, Teslina profitabilnost je sve manja, a sa 17,9 posto bruto profitna marža bila je sedam postotnih bodova niža nego prije godinu dana. Posao definitivno obogaljuju sve više kamate, što priznaje i prvi čovjek Tesle Elon Musk. "Kupnja automobila ljudima predstavlja sve veći trošak mjesečnih rata." Pritom ukazuje i na zaoštrenu geopolitičku situaciju: "Ako potrošači samo čitaju o ratovima koji bjesne svijetom, prva im pomisao nije kupiti automobil." No unatoč svemu, kako uvjerava Musk, Tesla bi ove godine trebala isporučiti 1,8 milijuna svojih vozila, samo da rast prodaje u posljednjem kvartalu ove godine bude barem 17% sličan prošlogodišnjem u ovo doba.

Ako su obveznice i dionice prošlog tjedna imale značajne gubitke, trenutna situacija na Bliskom istoku pogoduje rastu cijena nafte i zlata. Iako od početka borbi u Gazi na tržištu nema barela manje, napetost je očita, a cijene nafte ponovno su iznad 90 dolara. Daljnja eskalacija sukoba mogla bi pogurati cijene do 140 dolara po barelu, a prosječna vrijednost u idućoj godini bila bi oko 120 dolara, pišu analitičari Allianz tradea.

Zlato, koje usprkos trenutnoj makroekonomskoj slici sličnoj onoj iz 1970-ih (visoka inflacija i kamatne stope) nije imalo tako dobre rezultate kao tada, sada postaje sigurno utočište zbog znatno povećanih geopolitičkih napetosti, njegova se vrijednost tek približila nekoliko dolara koji graniče s 2000 dolara za uncu od 31,1 grama. Pobjednik tjedna s rastom većim od 10% definitivno je bitcoin koji se kretao iznad 30 tisuća dolara jer je nada da će SEC konačno odobriti ETF fond po spot cijeni BTC-a sve veća.

Vijest od ponedjeljka da je BlackRock već dobio zeleno svjetlo SEC-a pokazala se lažnom, ali je samo na trenutak zaustavila rast Bitcoina i drugih kriptovaluta, među kojima se ističe Solana (+36% prošli tjedan).

Tagovi: bitcoin, zlato, solana, kriptovalute, Wall Street, nafta, kamate, inflacija, Jerome Powell
PROČITAJ I OVO
Zlato u posljednjih pet godina rastom nadmašilo S&P 500
USPOREDBE
Zlato u posljednjih pet godina rastom nadmašilo S&P 500
KOLUMNA - Ne samo da je zlato dosegnulo rekordnu razinu od 2.035 dolara za uncu u ponedjeljak, ono je "nadmašilo" S&P 500 u razdoblju od pet godina.
Investitori zanemarili Powellove riječi i nastavili podizati cijene dionica
NASTAVAK OPTIMIZMA
Investitori zanemarili Powellove riječi i nastavili podizati cijene dionica
KOLUMNA - U prosinac, drugi najbolji mjesec po isplativosti, burze ulaze možda čak i s previše optimizma i pomalo nerealnim očekivanjima da će Fed već u ožujku početi snižavati kamate. Sve investicije jure prema gore, čak su i cijene zlata rekordno visoke.
Svijetle perspektive NLB-a i daljnje širenje u regiji
SLOVENSKO TRŽIŠTE
Svijetle perspektive NLB-a i daljnje širenje u regiji
ANALIZA - Kraj godine pravo je vrijeme za kratku usporedbu slovenskoh burzovnog tržišta sa svjetskim.
Sirovine i zlato na meti optimista širom svijeta
VAL KUPNJI
Sirovine i zlato na meti optimista širom svijeta
KOLUMNA - Uz sve veću vjerojatnost da će središnje banke uspjeti postići meko prizemljenje za gospodarstvo, burzovni ulagači dobivaju krila i vjeruju da će iduća godina donijeti nove rekorde.
Studeni izvrstan za dionička tržišta širom svijeta
OPTIMIZAM
Studeni izvrstan za dionička tržišta širom svijeta
KOLUMNA - Ako su potrošači na Crni petak uhvatili brojne popuste, ulagači nisu imali tu priliku na burzama jer su indeksi u studenom značajno porasli zbog naznaka da Fed neće ponovno dizati kamate, pa je teško govoriti o povoljnim procjenama.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE