Sto dolara uloženih u indeks S&P 500 1. siječnja 2010. danas vrijedi 600 dolara, unatoč značajnom padu 2022. Čak i za globalna tržišta brojke su u prosjeku ohrabrujuće, budući da su nakon 2010. ulaganja u dionice, uključujući primljene dividende, donosila prosječni godišnji povrat od osam posto, uzimajući u obzir inflaciju. Je li taj rast održiv ili su burze doista zrele za korekciju? Postavimo još jedno pitanje: može li investitor koji danas uloži ušteđevinu u dionice očekivati toliki povrat u budućnosti?
Kako piše The Economist, nemali broj istaknutih financijera ne misli. Michael Smolyansky, član američke središnje banke, napisao je da dolazi kraj jedne ere i u svojoj studiji upozorava da će budućnost donijeti niži rast korporativnih profita, a time i profitabilnosti burzi. Glavni razlog za rast dionica u posljednja tri desetljeća (uz, naravno, neke šokove na prijelazu stoljeća i tijekom financijske krize i – vrlo kratko – na početku epidemije) bile su prvenstveno niske kamatne stope i niži porezi na dobit. Smolyansky tvrdi da je taj potencijal iscrpljen, pa će stoga prinosi burzi biti lošiji u narednom razdoblju.
Goldman Sachs također vjeruje da se ono što se događalo posljednjih 30 godina vjerojatno neće nastaviti ni u nadolazećim godinama, dok je hedge fond Capital Management napisao kako bi se morali ispuniti svi najoptimističniji scenariji kako bi dionice nastavile tako visok rast . Situacija se mijenja: kamate su znatno više nego što su bile nakon financijske krize (i nema znakova da će se vratiti na nulu), a porezi se više ne smanjuju. Kako piše The Economist, analiza 142 zemlje pokazala je da su 2022. i 2023. porezi u prosjeku porasli prvi put u desetljećima. Primjerice, prošle su godine Britanci povećali porez na dobit s 19 na 25 posto.
Uz sve navedeno, valja uzeti u obzir i trenutno visoke vrijednosti. Popularni Shillerov omjer P/E (koji uzima u obzir cijene dionica i zarade prilagođene inflaciji u posljednjih deset godina, što prilično poništava utjecaj ekonomskih ciklusa) sada iznosi čak 34. Prosjek je 17, što znači trenutnu procjene su vrlo visoke. Shillerov P/E dosegao je vrhunac u prosincu 1999. (na 44,19), neposredno prije pucanja korporativnog balona.
Osobito su tehnološke dionice, koje su posljednjih mjeseci uzletjele na krilima procvata umjetne inteligencije, vrlo visoko cijenjene, ali je dakako istina da su poslovni rezultati iznimni. Prije tjedan dana oduševila je Nvidia koja je u prošlom kvartalu imala čak 265 posto više prihoda nego u istom razdoblju godinu ranije. Jamie Dimon iz banke JPMorgan kaže da kod UI-dionica nije (kao na prijelazu stoljeća kod mnogih pikakom dionica) iracionalni entuzijazam (hype), već rast na stvarnim temeljima.