Prekretnica u petak na Wall Streetu uglavnom je posljedica visokog rasta dionica kompanija čiji profit sve više pokreće umjetna inteligencija. Dionice Sedam veličanstvenih već imaju težinu od 28% u S&P 500 indeksu, a lani su zaslužne za gotovo dvije trećine rasta ovog indeksa, jer su im cijene skočile više od 200% (Nvidia) .
U mjesečnoj anketi upravitelja imovinom, BofA napominje da je kupnja spomenutih dionica bila najpopularnija oklada među svim investicijskim klasama već deset uzastopnih mjeseci. I to usprkos činjenici da su te dionice vrlo skupe prema svim standardima - njima se u prosjeku trguje po 33 puta većoj zaradi od očekivane, što je znatno iznad tržišnog prosjeka. Pokazatelj P/E unutar S&P 500 indeksa je malo ispod 20, što je također znatno iznad povijesnog prosjeka od 15,6, prema LSEG Datastreamu.
Nakon negativne spirale u koju su burze uhvaćene 2022. uz sve veću inflaciju i rast kamata, prošla je godina uslijedila neočekivano profitabilna godina (doduše ponajviše na štetu spomenutih dionica), i to unatoč kolapsu tri srednje velike američke banke u proljeće, a Fed je podigao kamate na 5,50 posto. No, to nije izazvalo recesiju, Fed je, barem se tako čini, uspio u mekom prizemljenju gospodarstva, "ubit će" inflaciju bez recesije, što je bila rijetkost u povijesti. Ulagače sada uglavnom zanima kada će američka središnja banka početi snižavati kamatne stope. Fed će se prvi put ove godine sastati krajem siječnja, a financijska tržišta procjenjuju da je vjerojatnost da će Jerome Powell i njegovi kolege djelovati i tada nešto veća od 50 posto.
U upravljačkim strukturama najvećih američkih komercijalnih banaka raspoloženje ne prati Wall Street. Jamie Dimon, čelnik banke JPMorgan Chase, upozorio je na marginama gospodarskog foruma u Davosu da treba biti oprezan u sljedeće dvije godine jer postoje veliki financijski i geopolitički rizici.
"Ukrajina, terorizam u Crvenom moru, kvantitativno popuštanje, koje možda čak i ne razumijemo kako funkcionira", rekao je Dimon, misleći na planove Federalnih rezervi da nastavi smanjivati svoju bilancu, koja je užasno narasla nakon izbijanja covida. David Solomon iz Goldman Sachsa smatra da su geopolitički rizici nešto manji nego prije godinu dana, zbog čega je tim više zabrinut zbog rastućeg američkog duga koji je premašio 34 tisuće milijardi (34 bilijuna) dolara.