GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Powell ohladio tržišta; zasad bez spuštanja kamatnih stopa

Powell ohladio tržišta; zasad bez spuštanja kamatnih stopa
HLAĐENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 07.02.2024 / 07:58
Autor: Maja Marković
KOLUMNA - Gotovo godinu dana nakon kolapsa triju američkih banaka, koji je ozbiljno uzdrmao financijski sustav, Wall Street se ponovno suočava sa sličnim bolesnicima, a srž problema ovog puta dolazi iz sektora nekretnina.

Tržište komercijalnih nekretnina, vrijedno čak 20 trilijuna dolara (20 tisuća milijardi), našlo se u problemima zbog visokih kamata, piše CNN. Desetljetno razdoblje ultraniskih kamatnih stopa i lakog pristupa kreditima donijelo je mnoge rizike koje su ulagači ignorirali sve dok kamatne stope središnje banke nisu skočile u nebo od ožujka 2022. Od tada procjena ureda, proizvodnih hala, radionica i drugih komercijalnih nekretnina klizi prema dolje, što zadaje glavobolje srednjim bankama. Cijeli bankarski sustav u svojim bilancama ima 2,7 trilijuna dolara zajmova za komercijalne nekretnine, a prema podacima Goldman Sachsa, čak 80 posto tih zajmova ide manjim regionalnim bankama koje ne spadaju u kategoriju "prevelike da bi propale". Oni su, dakle, premali i nedovoljno važni da bi ih država mogla spasiti ako dođu u nevolju.

Većina duga (više od 2,2 trilijuna dolara) dospijeva do kraja 2027. Ulagače je prošli tjedan prestrašio New York Community Bancorp, koji je izvijestio o iznenađujuće visokom gubitku od 252 milijuna dolara u zadnjem kvartalu prošle godine nakon što je banka imala profit od 172 milijuna dolara u istom razdoblju 2022. Loši krediti su u porastu, a sve to proizlazi iz krize poslovnih nekretnina. Dionice su jučer izgubile još 22 posto, a cijena im se ove godine više nego prepolovila (-60%). Podsjetimo, u prosincu je američki Odbor za financijsku stabilnost, u kojem je i guverner Feda Jerome Powell, objavio izvješće u kojem su komercijalne nekretnine navedene kao najveći potencijalni rizik za financijsku stabilnost sustava.

Za sada, naravno, tržišta dionica, gledano u cjelini, još uvijek uglavnom ignoriraju te rizike. Pohlepa i dalje prevladava, tri glavna njujorška burzovna indeksa češće su u rasponu rekordnih vrijednosti, frankfurtski DAX jučer se hrabro pomaknuo iznad 17 tisuća bodova i dosegnuo povijesni vrhunac. Na Wall Streetu je tjedan započeo oprezno i ponedjeljkom padom indeksa. Razlog su komentari guvernera Jeromea Powella da se najvjerojatnije ne očekuje smanjenje kamatnih stopa u ožujku. Vjerojatno su analitičari koji su predviđali smanjenje kamatnih stopa u ožujku bili previše optimistični (i iznad svega, vrlo glasni) i zanemarili da američko gospodarstvo još uvijek otvara iznadprosječna radna mjesta, a inflacija jenjava, tako da potreba za nižim kamatnim stopama nije .

U međuvremenu, sezona kvartalnih zarada u punom je jeku u SAD-u. Kompanije unutar indeksa S&P 500 trebale su u posljednjem prošlogodišnjem kvartalu povećati dobit u prosjeku za 1,6 posto, no ako se u izračunu ne uzmu u obzir dionice iz skupine "sedam veličanstvenih", dobit bi biti manji za osam posto. Nije ni čudo da su dionice Amazona, Mete, Microsofta i Nvidije zaslužne za čak tri četvrtine ovogodišnjeg rasta S&P 500 indeksa (+4,5%). Velike tehnološke tvrtke prošle su godine otpustile brojne zaposlenike, što je utjecalo na znatno niže troškove i rekordnu dobit. Prošlog je tjedna bio najveći hit na Meti, jer je tromjesečna dobit (u usporedbi sa zadnjim kvartalom 2023.) skočila čak 200 posto, s 4,65 milijardi dolara na 14,02 milijarde dolara. Cijena Metine dionice lani je skočila 194 posto, a ove godine još 32 posto.

Tagovi: tržište kapitala, powell, microsoft, kamate, nekretnine, nvidia, meta, amazon
PROČITAJ I OVO
Želite igrati na sigurno? Ulažite na Wall Streetu
TRŽIŠTA
Želite igrati na sigurno? Ulažite na Wall Streetu
KOLUMNA - Čini se da je gotovo svako ulaganje dobar bijeg od fiat valuta, zbog čega ove godine bilježimo rekordno visoke vrijednosti burzovnih indeksa, zlata i bitcoina.
Trumpova politika imat će dugoročne posljedice, naročito za Europu
DALEKOSEŽNE ODLUKE
Trumpova politika imat će dugoročne posljedice, naročito za Europu
ANALIZA - Političke i ekonomske promjene stvorit će složenije okruženje za investitore 2025. godine. Fleksibilnost i svjesnost bit će ključni za navigaciju kroz ovo turbulentno razdoblje.
Investitori bježe iz francuskih obveznica
JASNA PORUKA
Investitori bježe iz francuskih obveznica
KOLUMNA - Njemačko-francuski vlak trebao bi odvesti cijelu Europu u bolja vremena, ali stvarnost je drugačija i to lijepo ilustriraju kretanja na francuskom tržištu obveznica i dionica.
Što pokreće financijska tržišta?
TRŽIŠTA
Što pokreće financijska tržišta?
KOLUMNA - Ovaj tjedan financijska su tržišta bila usredotočena na podatke o inflaciji, kretanja kamatnih stopa i tehnološki sektor, dok su geopolitička kretanja utjecala na cijene nafte.
Trumpove najave carina srušile europske burze
POSLJEDICE
Trumpove najave carina srušile europske burze
KOLUMNA - Trumpova najava dodatnih carina dovela je do pada europskih burzi u utorak, a najveći su gubitnici automobilske dionice.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE